PIŁA. -Wybór Piotra Flejszerowicza (KKW Porozumienie dla Gminy Ujście) na radnego Rady Miejskiej w Ujściu jest nieważny ? uznał dzisiaj sędzia Sądu Okregowego w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Pile. Wyrok ten ma związek z wniesionym przez Mariusza Podgórskiego, kandydata KKW Wszystko dla Gminy Ujście, protestem wyborczym.
Gdy Mariusz Podgórki składał protest wyborczy tylko domniemywał, że wyniki wyborów zostały sfałszowane. W toku przeprowadzonego postępowania dowodowego jego przypuszczenia się potwierdziły. Okazało się, że wyborcy oddali najwięcej głosów tj. 162 właśnie na Podgórskiego, a nie na jego konkurenta, który obecnie pełni mandat radnego w Ujściu.
7 stycznia 2019 r. odbyła się już druga rozprawa, podczas której sędziowie SO dokonali ponownego przeliczenia głosów w Okręgu Wyborczym nr 7. Po przeliczeniu okazało się, że wyniki dla tego okręgu są inne niż te ogłoszone przez Komisję Wyborczą w dniu 22 października 2018 r.
Dzisiaj, w samo południe sędzia Sadu Okręgowego w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Pile ogłosił wyrok w tejże sprawie.
-Sąd postanawia, po pierwsze: stwierdzić nieważność wyboru Piotra Flejszerowicza do Rady Miejskiej w Ujściu w wyborach przeprowadzonych w dniu 21. października 2018 roku. Po drugie: stwierdzić wygaśnięcie mandatu radnego Piotra Flejszerowicza wybranego do Rady Miejskiej w Ujściu w Okręgu Wyborczym nr 7. Po trzecie: zobowiązać Obwodową Komisję Wyborczą do ponownego ustalenia wyniku wyborów w Okręgu Wyborczym nr 7, przy czym ustalenie to nastąpi przez Obwodową Komisję Wyborczą powołaną w innym składzie.
W uzasadnieniu wyroku sędzia podkreślił: -Wnioskodawca złożył w trybie artykułu 394 Kodeksu Wyborczego protest wyborczy zarzucając, iż z informacji które uzyskał, wynik głosowania w obwodzie był zupełnie inny niż wynikało to z protokołu wyłożonego do publicznej wiadomości przez Obwodową Komisję Wyborczą w Ujściu. W trakcie przeprowadzonego postępowania dowodowego przed Sądem okazało się, że wszystkie czynności wyborcze zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy, z wyjątkiem ustalenia wyników głosowania.
W ocenie Sądu nie ma przesłanek do tego, żeby stwierdzić nieważność wyborów, a jedynie nieważność ustalonego wyniku głosowania przez komisję obwodową.
***
Mariusz Podgórki nie ukrywa zadowolenia z ogłoszonego dziś wyroku.
-To postanowienie w stu procentach mnie satysfakcjonuje. Sąd ogłosił, że głosy ponownie zostaną przeliczone przez nowo wybraną komisję. Ja już byłem świadkiem przeliczenia tych głosów i wiem jaki będzie wynik. Przykre jest to, że wykazaliśmy słaby punkt w wyborach, że można dokonać błędu, pomyłki, a nawet sfałszowania. Nie chcę jednak dzisiaj mówić jaka sytuacja spowodowała, że doszło do pomyłki przy liczeniu głosów.
Te słabe punkty ? zdaniem Podgórskiego – to obsługa informatyczna i moment wprowadzania głosów do systemu komputerowego. Ale mógł też zawinić… człowiek. Sprawę bada chodzieska prokuratura i policja.
–Jeśli okaże się, że było to celowe działanie, wówczas będę dochodził sprawiedliwości na drodze cywilno-prawnej, a pieniądze zostaną przekazywane na osoby niepełnosprawne w Ujściu – dodaje Podgórski.
Tymczasem wszystko wskazuje na to, że Mariusz Podgórski niebawem złoży ślubowanie i zostanie radnym Rady Miejskiej w Ujściu.
Postanowienie uprawomocni się za 7 dni.
(Red.)