Już nie 500 złotych, a 5 tysięcy kary za zaśmiecanie lasu? Resort środowiska ma pomysł na śmieciarzy

kraj Najnowsze Wydarzenia

   Minister środowiska Michał Woś zapowiada zaostrzenie kar za śmiecenie w lasach. Grzywny miałyby zostać podniesione z 500 zł do 5 tys. złotych. Ma się też pojawić więcej fotopułapek. 

   Śmieci w polskich lasach to już prawdziwa plaga. Lasy Państwowe każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydają ok. 20 mln zł. Z leśnych ostępów wywożonych jest ok. 115 tys. m3 odpadów – wizualizując –  ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami.

Niestety, zmiana przepisów o gospodarce odpadami niewiele zmieniła i lasy wciąż są zaśmiecane. Jednym z powodów jest niskie ryzyko wykrycia takiego wykroczenia oraz relatywnie niewysokie kary.

W projekcie zmian przepisów minister środowiska proponuje, by sądy oprócz 10-krotnie wyższych grzywien skazywały wandali na sprzątanie lasu.

Grzywny miałyby zostać podniesione z 500 zł do 5 tys. zł. Projekt zawiera również propozycję wprowadzenia orzeczeń o pracach społecznie użytecznych, polegających na sprzątaniu terenów zielonych oraz nawiązek w wysokości równej kosztom usunięcia odpadów.

Resort środowiska zapowiedział również zwiększenie liczby fotopułapek, które będą rozstawione w lasach, a także kamer noktowizyjnych i dronów.

 (Red.)

 Źródło: lasy.gov.pl