KAMA Run Czarnków – III Bieg im. J. Noji w Pęckowie

Czarnków Najnowsze Sport Wydarzenia

PĘCKOWO. W niedzielę 12 września odbył się III Bieg im. Józefa Noji w Pęckowie (gmina Drawsko). Na starcie dystansu 10 kilometrów stanęło łącznie niemal 200 zawodników. Wśród nich była również reprezentacja KAMA Run Czarnków, w składzie Natalia Frąckowiak, Jacek Mituta, Ryszard Pilawski, Sławomir Szedler, Damian Grenadier oraz Paweł Garstka.

Wrześniowa, jeszcze gorąca pogoda, nie oszczędzała śmiałków – przypominając, że pożegnanie astronomicznego lata nastąpi dopiero za nieco ponad tydzień. Na uwagę zasługuje bardzo dobra organizacja zawodów przygotowanych przez zaprzyjaźniony team Biegacze Józefa Noji w Pęckowie, a wspieranych przez Gminę Drawsko i jej sołectwa, wolontariuszy oraz sponsorów zawodów (w tym Samorząd Województwa Wielkopolskiego).

Atestowana trasa zabezpieczona została przez lokalne jednostki OSP i Posterunek Policji w Drawsku, a niezawodni kibice w osobach mieszkańców Drawskiego Młyna, Drawska i Pęckowa, dopingowali zawodników zmagających się z trudami rywalizacji. Znakomite zabezpieczenie kateringowe, bogaty pakiet startowy oraz niepowtarzalna atmosfera sportowego święta, okraszona została wyróżnieniem indywidualnym Natalii Frąckowiak, która uplasowała się na 3 miejscu w kategorii wiekowej kobiet K30-39.

Natalia Frąckowiak – 3 miejsce kobiet K30-39

Na koniec imprezy nastąpiła loteria licznych nagród rzeczowych. Ale najważniejsze było oddanie hołdu Patronowi Zawodów – Józefowi Noji, urodzonemu w 1909 roku w Pęckowie przedwojennemu wybitnemu lekkoatlecie, konspiratorowi Polskiego Państwa Podziemnego, zamordowanemu w 1943 roku przez okupanta niemieckiego w KL Auschwitz-Birkenau. Sportowiec dwukrotnie podczas okupacji odmówił proponowanego mu podpisania niemieckiej listy narodowościowej (tzw. volkslisty). Zrobił to z całą świadomością, iż jako przedstawiciel przedwojennej polskiej elity sportowej – będzie w razie aresztowania i późniejszego osadzenia w obozie koncentracyjnym, skazany nie tylko na utratę szansy odzyskania wolności poza drutami obozu, ale też najpewniej po prostu na śmierć. I temu właśnie wyraz miał dać, wygrawerowany na rewersie medalu niedzielnego wydarzenia sportowego, ponadczasowy cytat z św. Pawła “W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary dochowałem”. JÓZEF NOJI 1909-1943 – PAMIĘTAMY.