KARZEŁEK ŻEGLARZ W CHODZIEŻY

Chodzież Najnowsze Regiony Wydarzenia
Od 15 marca 2024 r. Karzełek Żeglarz zamieszkał w Chodzieży przy promenadzie. Powstanie chodzieski szlak karzełków, który będzie wzorowany na krasnalach wrocławskich oraz nawiązaniem do legendy opisanej w książce ,,Opowieści i legendy chodzieskie”, wydanej w 2014 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Urząd Miejski ogłosił konkurs na atrybut dla karzełka.
Szlak będzie tworzyć od 11 do 13 minaturowych postaci, które opatrzone symbolami chodzieskimi będą znajdować się w różnych punktach miasta. Jest to Pomysł ten nadała p. Paulina Panek – pracownica wydziału promocji Urzędu Miejskiego w Chodzieży.
Legenda o karzełkach płomienistych została opisana w książce ,,Opowieści i legendy chodzieskie”, wydanej w 2014 roku przez MBP w Chodzieży; autorami opowiadań są: Zofia Grabowska-Andrijew, Tadeusz Matraszek, Andrzej Strumnik, Monika Mąka, Danuta Drzewiecka-Piechowiak, ilustracje wykonał Alfred Aszkiełowicz. W publikacji Alfred Aszkiełowicz naszkicował karzełki i na nich ma się wzorować rzeźbiarz tworząc wzór, wybrana już także została pracownia, która wykona miniatury.
Fot. fb/ Jacek Gursz