Kaskadowo ujawnili 47 wykroczeń

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Wczoraj na drogach całego kraju odbyła się akcja pn. ?Kaskadowy pomiar prędkości?. Były to działania kontrolno-prewencyjne nakierowane głównie na wykroczenia związane z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Złotowscy policjanci skontrolowali łącznie blisko 50 kierujących, ujawniając 47 wykroczeń. Zatrzymane zostało 1 prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach stanowiących główne ciągi komunikacyjne.

Podczas działań policjanci przypominali uczestnikom ruchu jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną ? taką, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Wczorajsze działania miały charakter prewencyjno-kontrolny. Szczególnym nadzorem objęte zostały miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, a także miejsca wskazane przez mieszkańców powiatu złotowskiego, gdzie kierujący nie stosują się do ograniczeń prędkości . Policjanci, w ramach działań prowadzili pomiary prędkości zarówno statycznie (co najmniej dwa punkty pomiaru prędkości na tym samym odcinku drogi, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach).

Funkcjonariusze złotowskiej drogówki podczas wczorajszych działań skontrolowali, 50 kierujących. Ujawnionych zostało ponad 47 wykroczeń, w tym 43 związane z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Niestety nie obyło się bez rażących naruszeń przepisów ruchu drogowego i mundurowi zmuszeni byli do zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Prawo jazdy straciła 24-letnia mieszkanka gminy Jastrowie, która na ul. Wojska Polskiego w Jastrowiu jechała z prędkością 112 km/h.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków to jest m.in. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

Podkom. Maciej Forecki

 KPP Złotów