Zadzwoń i odwiedź Galerię!

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Weszliśmy w trzeci etap ?otwierania się dla publiczności?. Oznacza to, że można już wchodzić do Galerii BWA i oglądać prezentowaną w niej wystawę ?Wyspy polskości?.

Wejście jest jednak obwarowane rygorami: jednocześnie ekspozycję może oglądać 5 osób; wszystkich obowiązują maseczki, odkażanie rąk (BWA zabezpiecza płyn dezynfekujący), należy także zachować wymagane odstępy 1,5 metra od innych oglądających. Zwiedzanie wystawy będzie możliwe wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu – 67 213 11 82, a wejście na teren BWA tylko od ulicy Rynkowej, czyli przez patio.

O wystawie:

Wernisaż wystawy ?Wyspy polskości? odbył się w pierwszych dniach marca – były to jednak ostatnie dni przed wejściem w życie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa i niewiele osób miało okazję ekspozycję obejrzeć. Teraz jest okazja by te zaległości nadrobić.

?Wyspy polskości? to wystawa poplenerowa prezentująca prace 9 artystów, którzy wzięli udział w plenerze malarskim zorganizowanym przez Powiat Pilski i BWAiUP, w Hercowie (gm. Wyrzysk) ? w ramach programu Niepodległa. Pokazuje ona obrazy, które powstały podczas pleneru, ale i inne prace artystów.

Autorami są: Alfred Aszkiełowicz, Elżbieta Wasyłyk, Barbara Pierzgalska ? Grams, Renata Wojnarowicz – artyści reprezentujący region pilski, oraz Magdalena Chomiak, Jolanta Kuszaj, Grzegorz Piaseczny, Rafał Podgórski i Artur Przebindowski – artyści z Torunia, Koszalina, Szczecina, Krakowa.

Elżbieta Wasyłyk, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie, była jednocześnie komisarzem pleneru i kuratorem wystawy.

Założeniem pleneru malarskiego zorganizowanego w Dworze “Hercowo”, będącym istotną “wyspą polskości” między Wyrzyskiem i Łobżenicą, było ukazanie szczególnych miejsc, które po dziś dzień nasycone tradycją narodową wiele znaczą w Północnej Wielkopolsce ? mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

Plener malarski rozpoczął się zorganizowaną przez organizatorów wycieczką objazdową po powiecie pilskim. Artyści obejrzeli najpiękniejsze miejsca, plenery, poznali ważne historycznie punkty na mapie regionu. Odwiedzili m.in. Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, wsie Gromadno i Morzewo, Glesno, Piesno i Walentynowo. Pojechali także do skansenu w Osieku nad Notecią i do Marynki ? Stadniny Koni w Dobrzyniewie. A następnie przystąpili do malowania? I malowali architekturę oraz plenery powiatu pilskiego. Na obrazach odnajdziemy m.in. mleczarnię w Łobżenicy, zabudowania gospodarcze sąsiadujące z dworem Hercowo, wiatraki z Osieka i ogrodową aleję przy pałacu Hercowo.

relację z wernisażu znajdziecie pod linkiem:
http://galeriabwa.pila.pl/wyspy-polskosci-w-bwa-wernisaz-a?/

Edyta Kin