Nawet niewielka dawka alkoholu sprawia, że działanie naszych zmysłów jest zaburzone, a pole widzenia ograniczone. Osoba pod wpływem alkoholu ma problem z oceną odległości i prędkości, a kierując pojazdem stwarza zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu. Policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec takich kierowców. Tylko przez pierwsze cztery dni września, w ręce mundurowych wpadło 6 kierujących na podwójnym gazie i jeden pod wpływem środków odurzających.
Pomimo wielu apeli i zdawało by się wysokiego poziomu świadomości społecznej o konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu, policjanci cały czas zatrzymują nieodpowiedzialnych kierowców, którzy zdecydowali się kierować pojazdem pomimo spożycia alkoholu. Tylko w pierwszych czterech dniach września, złotowscy policjanci zatrzymali aż sześciu kierowców, którzy zdecydowali się kierować pod wpływem alkoholu.
Pierwszy zatrzymany został w czwartek (1.09) po godzinie 17 w miejscowości Święta. 19 latek, kierował Volkswagenem, a sposób jego jazdy wzbudził zainteresowanie policjantów. W trakcie przeprowadzania kontroli, mundurowi na podstawie zachowania siedzącego za kierownicą młodego kierowcy, stwierdzili że może być pod wpływem narkotyków. Po przeprowadzeniu badania na zawartość substancji zabronionych w jego organizmie, okazało się że kierował pod wpływem środków odurzających. Stracił uprawnienia do kierowania i odpowie za popełnione przestępstwo.
Kolejnego dnia po północy, policjanci z Jastrowia patrolując teren gminy, zauważyli pojazd Renault, z obcymi tablicami rejestracyjnymi, który w ich ocenie z nadmierną prędkością wjechał w teren zabudowany. Zatrzymany do kontroli, 53 letni mężczyzna siedzący za kierownicą został poddany badaniu stanu trzeźwości, które wykazało w jego organizmie niecały promil alkoholu. Tak jak w pierwszym przypadku kierowca stracił uprawnienia do kierowania.
Tego samego dnia, w godzinach wieczornych, na terenie gminy Lipka, zatrzymany do kontroli drogowej został kierowca Opla, który na widok oznakowanego radiowozu, nagle skręcił w boczną uliczkę. Przeprowadzone badanie wykazało w jego organizmie ponad pół promila alkoholu.
Kolejnych dwóch nietrzeźwych kierowców zostało zatrzymanych w sobotni (3.09) wieczór przez patrol ruchu drogowego na jednej z ulic w Jastrowiu. Mężczyźni poruszali się rowerami, a ich styl jazdy wskazywał, że mogą być pod wpływem alkoholu. Potwierdziło to przeprowadzone badanie stanu trzeźwości. Pierwszy z rowerzystów, 32 latek miał blisko promil alkoholu, Drugi z cyklistów, 23 letni prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Obaj odpowiedzą przed Sądem za popełnione wykroczenie.
„Rekordzistą”, okazał się 20 latek, kierowca VW Golf, zatrzymany do kontroli drogowej w niedzielę (04.09) przed godziną 21, terenie gminy Złotów. W trakcie kontroli drogowej i rozmowy z policjantami, miał problemy z wysłowieniem się. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie, wyjaśniło przyczynę problemów w komunikowaniu się. Mężczyzna wydmuchał w alkomat 1,6 promila alkoholu. Tak jak wszyscy zatrzymani kierowcy pojazdów mechanicznych, stracił uprawnienia do kierowania pojazdami oraz odpowie za popełnienie przestępstwa.
Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie na drogach! Nie czekajmy aż dojdzie do tragedii. Nietrzeźwy kierowca na drodze to zagrożenie dla niego samego, ale też dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Nie pozwólmy pijanemu kierować autem. Jeżeli podejrzewamy, że kierowca jest pijany, poinformujmy o tym Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata i świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości minimum 5 tysięcy złotych.
mł.asp. Damian Pachuc, KPP Złotów