Kolejny konwój z pomocą humanitarną. Tym razem – azymut Białoruś

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ/BIAŁORUŚ. W związku z wystosowaną przez Białoruś prośbą o pomoc humanitarną dotyczącą zagrożenia COVID-19 i zaakceptowaną ofertą pomocy ze strony Rzeczypospolitej Polskiej, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji została utworzona Grupa Ratownicza do udziału w akcji humanitarnej na terenie Białorusi. Uczestniczą w niej m.in. strażacy z Wałcza.

Konwój, w którym bierze udział 47 pojazdów, z czego 23 z Państwowej Straży Pożarnej, 12 z Policji i 12 ze Straży Granicznej, z 96 funkcjonariuszami i pracownikami cywilnymi Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej, wyruszyła wczoraj w stronę granicy z Białorusią. Konwój składa się z pięciu kolumn pilotowanych przez radiowozy policyjne – informuje mł. kpt. Marcin Kulczyk KP PSP w Wałczu.

Pomoc strony polskiej dla Białorusi odbywa się w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej.

-Jej celem jest dostarczenie na Białoruś, w tym do Mińska i Grodna maseczek medycznych (1 mln szt.), maseczek ochronnych (4 mln szt.), płynu dezynfekującego (250 tys. litrów), fartuchów i kombinezonów (50 tys. szt.), przyłbic (20 tys. szt.) oraz 30 respiratorów i 21 tys. opakowań leków. Część sprzętu ochronnego i leków trafi do Polaków zamieszkujących Grodzieńszczyznę – dodaje Kulczyk.

W skład grupy weszli m. in. dwaj strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu: st. ogn. Dariusz Świercz oraz mł. ogn. Sebastian Kolenda, jak również samochód ciężarowy z KP PSP Wałcz.

Powrót grupy ratowniczej zaplanowano na jutro (6 czerwca).

 (Red.) Fot. KP PSP Wałcz