CHODZIEŻ. W Młodzieżowym Domu Kultury w Chodzieży, miała miejsce prezentacja albumu, „Alfred Aszkiełowicz – Kruki”. Na spotkanie zorganizowane dyrektor Zofię Braciszewską, przyszło wiele osób, ceniących talent i pracowitość chodzieskiego artysty. Zawiedzionych nie było. Publikacja okazała się wydawnictwem wyjątkowym, podkreślającym jedno z wielu zainteresowań twórcy.
Alfred Aszkiełowicz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w naszym mieście. Często można go spotkać na rowerze, stoku narciarskim, czy tenisowym korcie. Jego prawdziwą pasją jest jednak sztuka. I przyznać trzeba, sztuka niecodzienna i niebanalna. Pan Alfred jest specjalizuje się w malarstwie i grafice warsztatowej. Jego wizytówką artystyczną są też exlibrisy. Urodził się w Zofiówce koło Wilna. W latach 1963-1968 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swojej twórczości zajmuje się głównie grafiką warsztatową i malarstwem. Od 1968. roku, prezentuje prace podczas wystaw w kraju i zagranicą. Jest laureatem wojewódzkiej nagrody w dziedzinie twórczości i upowszechniania plastyki, Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz ponad dwudziestu nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych. Artysta swoje prace eksponował na dwudziestu dwu wystawach indywidualnych i około stu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. W Chodzieży mieszka od wielu lat. Przez długi czas był tutaj projektantem w Fabryce Porcelany. Później zdecydował się na wyłącznie na własną pracę artystyczną. Spod jego ręki wyszły setki prac, z których wszyscy, jako mieszkańcy, możemy być dumni. Dziś jest jednym z najbardziej cenionych, polskich grafików. Praca rylcem w metalu nie toleruje błędów. Dlatego jest tak trudna i rzadko podejmowana. Pan Alfred opanował te techniki do perfekcji. Jego warsztat jest unikalny. Jednym z powodów powstania publikacji były 85. urodziny artysty, które przypadły w listopadzie 2021 roku.
Izabela Kostrzewa – kurator wystawy.
Album, który prezentujemy jest dla nas wszystkich niezwykle ważny. Warto wiedzieć, że bez determinacji dyrektor Zofii Barciszewskiej, na ten album musielibyśmy czekać znacznie dłużej. Kruki, to motyw, który pojawia się w twórczości pana Alfreda od lat siedemdziesiątych. Przez kilkadziesiąt lat jego twórczości, motywów kruka pojawiło się w jego pracach co najmniej kilkaset. Wyjątkowość tych dzieł polega na tym, że żaden z namalowanych kruków nigdy się nie powtarza. Każdy jest inny, prace są jednostkowe. To pokazuje niezwykłą inwencję twórczą i siłę kreacji autora. Kruk nie jest wśród ludzi ptakiem dobrze kojarzonym. Inaczej jest u Alfreda Aszkiełowicza. Namalowane przez niego kruki są radosne, afirmują życie oraz inspirują do tworzenia. Podobają się nam. Alfred Aszkiełowicz zapytany o to, co chciałby powiedzieć, będąc na promocji swojego albumu, odpowiedział – „Jestem wzruszony, że otacza mnie tylu życzliwych ludzi”. Tyle…i aż tyle.
Ewa Wojtyniak–Dębińska – redakcja albumu
Symbolikę kruka od wieków łączono z niebem, mocą twórczą, siłami duchowymi i mistycznymi. Był postrzegany jako ptak wróżebny, z dźwięku jego głosu i sposobu lotu przepowiadano przyszłość. Kruk może żyć nawet sto lat, a jego mądrość, doskonale wyostrzone zmysły i łatwość w oswajaniu sprawiły, że w mitologiach wielu ludów uważano go za wysłannika bogów światłości i strażnika tajemnic. Krucza czerń skrzydeł i zachowania typowe dla padlinożercy, prowokowały również do negatywnych skojarzeń: ze śmiercią, wojną, chorobą i grzechem, jednak w symbolice solarnej i alchemicznej kruki łączono z procesem odmiany i odrodzenia. Fascynacja krukiem we wszystkich niemal kulturach, stała się również inspiracją twórczą Alfreda Aszkiełowicza. Jak wspomina artysta, już w czsach studiów w Toruniu, ptaki te zachwycały go swoim wyglądem i zachowaniem. Później przez lata obserwował je z okien swojego mieszkania. W latach 70. Powstały pierwsze plakaty, grafiki oraz niewielkie formy malarskie. Motyw tego ptaka stał się dla artysty niewyczerpanym źródłem poszukiwań twórczych oraz prowokował do zabawy formą i kolorem.
Piotr Dębiński – projekt i przygotowanie do druku
Dziękuję panu Alfredowi za to, że zaufał mi po raz drugi jako grafikowi. Zaprezentowaliśmy 85 kruków na blisko stu stronach albumu. Znamienna liczba – 85 kruków na 85. urodziny autora. Praca pochodzą z lat 1989 do 2021 i ułożone są chronologicznie. Wielkość prac jest naturalna w formacie 1:1. Największą trudność sprawiało fotografowanie oprawionych kruków. Obróbka cyfrowa zdjęć pozwoliła na oddanie oryginalnych barw. Myślę, że to się dobrze udało.
Mariusz Witczuk – wicestarosta
Gratuluję determinacji sprawcom wydania albumu. Cieszymy się kolejnego wydawnictwa naszego wspaniałego artysty. Tym bardziej, że został on wydany w tak krótkim czasie.
Jacek Gursz – burmistrz
Kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z krukami pana Alfreda, zdałem sobie sprawę, że sam jestem wielbicielem kruków. Mało osób lubi kruki, a ja je kocham i podziwiam. Do tego stopnia, że dzięki inspiracji pana Alfreda, mieszkam przy ulicy „Krucza polana”. Można powiedzieć, że kruki z obrazów Alfreda Aszkiełowicza, sfrunęły na moją ulicę.
Piotr Keil
Wydawnictwo powstało z inicjatywy dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Zofii Braciszewskiej, wydawcą jest Stowarzyszenie Edukacyjno – Kulturalne Salon Artystyczny.
Projekt graficzny – Piotr Dębiński, redakcja i autor tekstu Ewa Wojtyniak – Dębińska.
Publikacja została sfinansowana przez władze Powiatu Chodzieskiego, Gminę Chodzież, Gminę Miejską Chodzież, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stefana Michalskiego w Chodzieży, Bank Spółdzielczy w Chodzieży, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o., Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Chodzieży, Chodzieskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp .z o.o., Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Chodzieży, Młodzieżowy Dom Kultury w Chodzieży, Stowarzyszenie Edukacyjno – Kulturalne Salon Artystyczny w Chodzieży oraz Gminny Ośrodek Kultury w Ustroniu Morskim.