Kto prędkością szarżuje, ten ostrożności na drodze nie zachowuje

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Policjanci wałeckiej drogówki prowadzą cykliczne działania dla kierowców, aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Podczas akcji między innymi uświadamiają kierujących i pasażerów o tym, czym jest współodpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze.

Przyczyną zdecydowanej większości wypadków jest błąd kierowcy. By go naprawić, kierowca musi mieć czas. A im szybciej jedzie, tym mniej tego czasu mu zostaje na naprawienie błędu. Prędkość jest głównym sprawcą tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Wielu kierowców się spieszy, bo wydaje się im, że jeśli będą wyprzedzać wszystkie pojazdy jadące wolniej o 10 km/h, szybciej dotrą do celu. Niestety ale bezmyślność i brawura na drodze niosą tragiczny bilans. O rozsądku na drodze przypominali policjanci wałeckiej drogówki, którzy podczas kontroli pojazdów uświadamiali i przypominali, o tym że na drodze kierujący nie mogą myśleć tylko o sobie.

Aby jak najszybciej dotrzeć do celu w rażący sposób naruszają przepisy ruchu drogowego, a co za tym idzie, narażają życie innych osób. Policjanci stanowczo i zdecydowanie reagowali na każdy przejaw agresji i braku poszanowania obowiązujących przepisów. Tylko w samym listopadzie tego roku na terenie powiatu wałeckiego doszło do wypadku drogowego, gdzie główną przyczyną była nadmierna prędkość.

Na szczęście nikt nie zginął, a 2 osoby zostały ranne. W sumie 226 kierujących, poruszając się autem osobowym, ciężarowym czy autobusem- przekroczyło dozwoloną prędkość. Największą ilość stanowią tu samochody osobowe. Policjanci 8 kierowcom zatrzymali dokument prawa jazdy za popełnione wykroczenie.

Każdy kierowca powinien mieć świadomość niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z poruszaniem po drodze, a w związku z tym przewidywać i zawsze być przygotowanym na odpowiednią reakcję- przypominały prowadzące działania policjantki. Kierowcy zatrzymywani do kontroli drogowej otrzymywali od policjantów ulotki z przesłaniem o tragicznym bilansie przekraczania dozwolonej prędkości i o tej tematyce zapachy do aut. Funkcjonariusze apelowali także do pasażerów aby nie byli obojętni na przewinienia osób siedzących za kierownicą.

Pamiętajmy! Będąc świadkami przekraczania dozwolonej prędkości jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze. Do wspólnych działań wałeckiej drogówki włączyło się Stowarzyszenie Zapobiegania Tragediom na Drogach, Wspierania Ofiar Przestępstw i Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych „Bezpieczeństwo i Pomoc” w Wałczu.

Asp. Beata Budzyń
KPP wałcz