41 WYKROCZEŃ W RUCHU DROGOWYM

Interwencje Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia

Tyle niebezpiecznych sytuacji zarejestrował dron Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, który obserwował zachowanie kierowców na ulicach Piły. Najczęstszym wykroczeniem było niestosowanie się do znaków drogowych oraz wyprzedzanie bezpośrednio przed lub na samym przejściu dla pieszych.

Wczoraj, 8 września bieżącego roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego przy wsparciu policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu prowadzili działania z wykorzystaniem specjalistycznego drona.

Podobnie jak podczas wcześniejszych akcji policjanci kontrolowali przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Przemysłowej. Chcąc bezpiecznie skorzystać z przejazdu należy zgodnie z umieszczonym znakiem zatrzymać pojazd przed przejazdem i upewnić się czy nie nadjeżdża pociąg. Niestety niektórzy kierowcy w dalszym ciągu potrafią ryzykować swoim życiem i zdrowiem dla zaoszczędzenia kilku chwil. Policjanci ujawnili aż 33 tego typu wykroczenia.

Dalsza część akcji skupiona była na obserwacji przejść dla pieszych, gdzie część kierowców zapominała o zakazie wyprzedzania bezpośrednio przed, jak i na samym przejściu dla pieszych.

Popełnianie takich wykroczeń stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych. W ubiegłym roku na terenie przejść dla pieszych w całej Polsce miało miejsce 2349 wypadków, w których zginęły aż 153 osoby. Wyprzedzanie w takich miejscach jest bardzo niebezpiecznym manewrem, który nie tylko ogranicza widoczność kierującego, ale przede wszystkim znacząco wydłuża czas reakcji oraz uniemożliwia nagłe i bezpieczne zatrzymanie pojazdu w momencie kiedy pieszy znajdzie się na przejściu.

Policyjny dron obsługiwany przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu gościł już kilka razy w Pile, jednak, jak zapowiadają policjanci, z pewnością nie ostatni.

st. sierż. Wojciech Zeszot, KPP Piła