Laureaci konkursu „Wielkopolski Mistrz oraz Czeladnik 2022 roku”

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

W klimatycznej atmosferze zbliżających się świąt i z wyjątkową oprawą artystyczną dnia 6 grudnia br. w Zespole Szkół Przyrodniczych w Poznaniu odbyła się uroczysta gala konkursu „Wielkopolski Mistrz oraz Czeladnik 2022 roku”. Poprowadziła ją Dorota Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UMWW w Poznaniu.

Kapituła tegorocznego konkursu wyłoniła zwycięzców i wyróżnionych. Podczas uroczystości wręczone zostały pamiątkowe statuetki, listy gratulacyjne oraz nagrody finansowe. W tym roku z Północnej Wielkopolski zostały nominowane 3 osoby – z powiatu z chodzieskiego, pilskiego i szamotulskiego.

Z wielką radością informujemy, że tytuł “Wielkopolskiego Czeladnika 2022 Roku” zdobyła Wiktoria Knioch z Wronek. Zwyciężczyni to sympatyczna, skromna i bardzo zdolna osoba. Początkowo wybrała zawód kosmetyczki. Jednak z miłości do motoryzacji, lakier do paznokci zamieniła na lakier samochodowy. Zmieniła zawód i zdała egzamin czeladniczy. Została lakiernikiem samochodowym. Wiktoria stałe się rozwija, kończy kursy doszkalające. Jej dotychczasowe osiągnięcia i chęć działania na rzecz pomocy innym zaowocowały współpracą z CWRKDiZ w Pile. Zorganizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Dziewcząt spotkanie z podopiecznymi MOS im. I. Sendlerowej w Białej potwierdziło, że Wiktoria potrafi również świetnie motywować. Z dziewczętami rozmawiała o drodze zawodowej, o możliwości realizacji sukcesu zawodowego w stricte męskim zawodzie, a także o doświadczeniach w przełamywaniu stereotypów.

Na kanale YT CWRKDiZ w Pile można obejrzeć film z jej udziałem – Zawodowcy poszukiwani – lakiernik samochodowy – Hagno.

Na uroczystość Wiktoria Knioch przybyła wraz ze swoimi pracodawcami – Mariuszem i Aleksandrą Hagno. Pan Mariusz kilka lat wcześniej otrzymał wyróżnienie w tym samym konkursie w kategorii Wielkopolski Mistrz. Tegoroczny wynik nie zaskoczył Pana Mariusza. Od lat wspiera i wierzy w umiejętności swojej podopiecznej.

Pozostałe dwie osoby nominowane z naszego subregionu również zostały docenione. Wyróżnienie w kat. Wielkopolski Mistrz 2022 Roku zdobyła Joanna Knap z Piły, która jest kucharzem.

W kat. Wielkopolski Czeladnik 2022 Roku wyróżnienie przyznano Nikodemowi Surmie – mechanikowi pojazdów samochodowych z Chodzieży.

Organizatorem konkursu jest Zarząd Województwa Wielkopolskiego, koordynatorem Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, a współorganizatorami Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, Izba Rzemieślnicza w Kaliszu oraz Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza.

Wydarzenie uświetniła swoim występem znamienita skrzypaczka Barbara Szelągiewicz z towarzyszącymi muzykami.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wyjątkowych osiągnięć.

 

Ewa Sielchanowicz

Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile