MEN: A co z egzaminem ósmoklasisty ?

Wydarzenia

MEN: uczniowie dowiedzą się, co z egzaminem ósmoklasisty co najmniej na tydzień przed planowanym terminem.

– Na pytanie, czy egzamin ósmoklasisty może być w tym roku odwołany (ma się odbyć w terminie 21-23 kwietnia), stwierdził, że różne możliwości są brane pod uwagę. “Na razie nie wiemy, na ile będzie ewentualnie przesunięty okres zawieszenia tradycyjnej działalności edukacyjnej. Na razie przy tych terminach, które są, nie ma żadnego zagrożenia dla tego, aby egzamin ósmoklasisty odbył się w terminie”  – powiedział szef MEN.

Jednak, czy możliwe jest zastąpienie egzaminu ósmoklasisty konkursem świadectw. Jest to jeden z wielu wariantów, który jest możliwy.

–  Trzeba wziąć pod uwagę, że wystawianie ocen byłoby po długim okresie zdalnego nauczania lub innej formy nauczania przyjętej w szkole. Wówczas ta ocena nie wiem, czy byłaby tak miarodajna, jak te oceny, które są wystawiane w tradycyjny sposób – zauważył Piontkowski.

Na chwilę obecną  nie ma możliwości zdalnego przeprowadzenia egzaminu, ale też nie można tego wykluczyć.

– Być może będziemy stanawiać nad jakąś wersją elektroniczną egzaminu, ale na razie żadna decyzja w tej sprawie nie zapadła – podkreślił minister. Doprecyzował, że jest to rozwiązanie warunkowe, bo nie wiadomo, czy każdy uczeń będzie gotowy do tego, by sprzętowo i technicznie uczestniczyć w takim egzaminie.

Na pytanie, na ile dni przed egzaminem uczniowie będą wiedzieli, czy egzamin się odbędzie i w jakiej formie, odparł, że resort edukacji będzie się starał zachować dłuższy termin, żeby nie odbyło się to z dnia na dzień. – Co najmniej kilka dni wcześniej będzie to wiadomo, co najmniej tydzień jak sądzę – powiedział szef MEN.

Minister wskazał, że głównym źródłem, na którym będzie się opierało zdalne nauczanie, będzie platforma epodreczniki.pl, choć nauczyciele będą mieć dużą dowolność w korzystaniu z zasobów i metod.

– Zdaję sobie sprawę z tego, że ta forma nauczania zdalnego ma dużo ograniczeń i może budzić wątpliwości, ale próbujemy przynajmniej częściowo realizować ten materiał, który w normalnych sytuacjach byłby realizowany – zaznaczył Piontkowski.

(Red.)

e-krajna.pl