Miasteczko Krajeńskie odzyskało prawa miejskie

Historia Najnowsze Piła Złotów
Z dniem 1 stycznia 2023, dokładnie po 50 latach od odebrania praw miejskich Miasto i Gmina Miasteczko Krajeńskie znowu jest miastem.
Miasteczko Krajeńskie posiada średniowieczny rodowód. Najprawdopodobniej otrzymało ono prawa miejskie około 1475 roku. Niestety w związku z reformą administracyjną z dnia 1 stycznia 1973 roku miejscowość ta utraciła status miasta.
W ubiegłym roku grupa mieszkańców oraz sympatycy Miasto i Gmina Miasteczko Krajeńskie zawnioskowali do Rady Gminy o przystąpienie do projektu odnowienia praw miejskich. I tak w marcu u Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu zostały złożone odpowiednie dokumenty.
Cieszę się, że sprawę udało doprowadzić się do szczęśliwego zakończenia. To ważne dla mieszkańców zadośćuczynienie. Za tym idzie także wzrost prestiżu, a cała gmina w ostatnich latach prężnie się rozwija – oznajmił starosta pilski Eligiusz Komarowski.
Dzięki nadaniu praw miejskich Miasteczko Krajeńskie dołączy do gmin miejsko-wiejskich, co umożliwi np. pozyskanie dodatkowych pieniędzy z Unii Europejskiej. Miasteczko Krajeńskie posiada liczne walory turystyczne i historyczne. To tu na cmentarzu spoczywa m.in. Michał Drzymała, którego słynny wóz stał się symbolem walki z germanizacją w zaborze pruskim. Z kolei w miejscowej parafii pracował późniejszy prymas Polski Józef Glemp.
Jeszcze raz serdeczne gratuluję i cieszę się, że miałem przyjemność przekazać na ręce burmistrza Krzysztof Jacek Oświecimski – Ponad Podziałami symboliczne „klucze do miasta”- dodał starosta pilski Eligiusz Komarowski.
Fb/Eligiusz Komarowski