Miejska Energetyka Cieplna informuje: Nie marnuj ciepła!

Wydarzenia

W jaki sposób możesz rozsądnie korzystać z ciepła systemowego?

Nie zasłaniaj kaloryfera!
Najważniejszym założeniem w oszczędzaniu energii jest jej niemarnowanie. Gdy zasłaniasz kaloryfer, zakłócasz prawidłowy przepływ ciepła w pokoju. Dlatego urządzając mieszkanie, nie zakrywaj grzejników meblami i grubymi zasłonami. Zadbaj o prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza w swoim mieszkaniu.

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych!
Wspólne wcale nie znaczy niczyje. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku, drzwi i okna są dobrze zamknięte. Przez nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach, ucieka ciepło, przez co tracimy energię potrzebną na ich ogrzanie. A za tę nieostrożność płacą wszyscy lokatorzy.

Nie susz odzieży na grzejnikach!
Stratą energii i zasobów planety jest także suszenie ubrania na kaloryferze. Postepujac w ten sposób, zakłócasz obieg ciepła w pomieszczeniu i zwiększasz wskazania podzielnika nawet o 10%. Nie narażaj się na większe rachunki. Jeśli musisz, susz rzeczy w pobliżu grzejnika, nie bezpośrednio na nim.

Zadbaj o szczelne okna
Ciepło marnujesz także, jeśli ucieka przez szczeliny okien w Twoim mieszkaniu. Gdy masz stare i nieszczelne okna, rozważ ich wymianę. Potraktuj to raczej jak inwestycję niż wydatek. Ponadto pamiętaj, żeby nie zasłaniać okien w słoneczny dzień. Promienie słońca w naturalny sposób ogrzeją twoje mieszkanie. Z kolei w nocy, lepiej zasłonić rolety i zasłony. W ten sposób zaizolujesz okna i zapobiegniesz wychładzaniu mieszkania.

Obniżaj temperaturę
gdy, jej nie potrzebujesz
Przede wszystkim zmniejszaj temperaturę tuż przed wyjściem z domu. Także w nocy możesz obniżyć ją do 18oC, co dobrze wpłynie na sen. Pamiętaj jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Niskie temperatury utrzymywane przez zbyt długi czas doprowadzają do powstawania grzybów i pleśni.

Stosuj
ekrany zagrzejnikowe
Stosuj sprytne rozwiązania, by efektywnie korzystać z energii. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe, by w zasadzie bezkosztowo dla budżetu domowego i planety zwiększyć temperaturę w pokoju. Montuje się je zazwyczaj na ścianie za kaloryferem. Dzięki temu, ciepło dotychczas pochłaniane przez chłodniejszą powierzchnię, odbija się i wraca do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób możesz zaoszczędzić do 5 proc. ciepła.

Korzystaj
ze sprawnych grzejników
Nieodpowietrzony grzejnik nie ogrzewa pomieszczenia efektywnie, dlatego pamiętaj by zwracać na to uwagę. Jeśli z kolei planujesz naprawę lub wymianę kaloryfera, skontaktuj się z zarządcą budynku i dobierz jego rodzaj i rozmiar do pomieszczenia, w którym ma działać. Za mały kaloryfer może pomieszczenia nie ogrzać, a za duży może powodować marnowanie ciepła i zasobów planety, zwiększając produkcję zanieczyszczeń.

Kontroluj
temperaturę w pomieszczeniach
Tam, gdzie nie potrzebujesz dużo ciepła, zmniejsz temperaturę. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, np. 18 stopni. Z kolei w salonie w zupełności wystarczy 20 stopni. Łazienka to jedyne pomieszczenie, w którym może być cieplej, nawet do 24 stopni. Pamiętaj jednak, że przez większą część dnia łazienka i inne pomieszczenia są puste, ustaw wówczas niższą temperaturę. Ogrzewanie ich przez cały dzień jest marnotrawstwem.

Wietrz krótko,
ale intensywnie
Ważne jest, by zapobiegać niepotrzebnemu marnowaniu ciepła, by nie uciekało z mieszkania. Inną sytuacja jest wietrzenie, które jest niezbędne, by zachować w mieszkaniu odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegać powstawaniu pleśni i grzybów. Wietrzenie mieszkania dobrze wpłynie także na twoje samopoczucie. Jest ono dobre dla mieszkania pod warunkiem, że zanim rozpoczniesz wpuszczanie świeżego powietrza, zakręcisz kaloryfery. Nie zapomnij też zamknąć okien po 10 ? 15 minutach, aby uniknąć wyziębienia pokoju. Gdy zakończysz wietrzenie, ponownie włącz ogrzewanie. W ten sposób podczas wietrzenia zużyjesz najmniej energii cieplnej.

Oszczędzaj
ciepłą wodę
Do ogrzania wody także zużywa się zasoby planety. Pamiętaj więc, by jej nie marnować bez potrzeby. Sposobów na mądre korzystanie z ciepłej wody jest wiele. Możesz np. używać jednouchwytowych kranów z mieszaczem. W ten sposób nie będziesz marnować wody na ustawianie temperatury i ciśnienia. Możesz również zamontować perlatory lub po prostu zmienić swoje nawyki. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie, a także zakręcaj wodę podczas mycia zębów lub golenia. Oczywiście najlepiej wprowadzić w życie wszystkie powyższe wskazówki.