Struktury i fascynacje – wernisaż

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Zapraszamy na wystawę do galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Swoje prace zaprezentują: Filip Kowalski, Michalina Urbańska, Agnieszka Szymańska, Agata Żychlińska.

W 2022 roku piątka debiutantek – Ori Gawrońska, Olimpia Kogut, Karolina Smorawska, Natalia Wysocka i Marta Zatylny – które wcześniej debiutowały w Galerii Debiutów BWA PP z prezentacjami indywidualnymi, prezentowała swoją wystawę w dużej Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.„Potrzeba uważności” – taki tytuł miała ta ekspozycja – podbiła serca miłośników sztuki i spotkała się z uznaniem krytyków sztuki, a co najważniejsze uczyniła je rozpoznawalnymi i przyniosła dla jej uczestniczek zaproszenia na kolejne wystawy.
Minął rok i oto z naszej Galerii Debiutów do dużej Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego przechodzi kolejna grupa „debiutantów”: Filip Kowalski, Michalina Urbańska, Agnieszka Szymańska i Agata Żychlińska.
Ich wspólna wystawa pt. „Struktury i fascynacje” to prawdziwy pokaz emocji, pomysłów na sztukę i fantazji artystycznej, obok których nie sposób przejść obojętnie.
Agata Żychlińska wybiera niełatwe tematy: problemy komunikacji, sposób porozumiewania się, relacje kobiety z naturą. Jej obrazy pełne są symboliki, nakładających się na siebie warstw znaczeniowych, a jednocześnie są bardzo realne, mocno osadzone w rzeczywistości.
Na innym biegunie znajduje się ze swoim malarstwem Agnieszka Szymańska. Jej obrazy prezentowane na wystawie ukazują szeroki wachlarz możliwości warsztatowych i interpretacyjnych artystki. Znajdują się w tym zestawie prace o wydźwięku filozoficznym („Krąg życia”), dekoratorskim („Ptak”) oraz nawiązujące do klasykimalarstwa.
Z kolei Michalina Urbańska najlepiej czuje się w formach geometrycznych i architekturze. W obrazach „szuka” światła, ustala porządek, nie komplikuje przekazu tylko upraszcza, przez co uzyskuje bardzo przejrzystą formę. Pomaga jej w tym biegła znajomość tajników fotografii.
Filip Kowalski, natomiast, to kolorysta, który zawiesił swoją twórczość pomiędzy abstrakcją i realizmem. Abstrakcja traktuje ją jako punkt zaczepienia dla wyobraźni. Kocha muzykę, co często znajduje odzwierciedlenie w obrazach, m.in. w portretach muzycznych idoli.
Można powiedzieć – cztery różne światy…
To prawda: ale jaka tkwi w nich moc!
***
– W ogromnym uproszczeniu można powiedzieć, że w dzisiejszym świecie o tym, co wartościowe, często decydują wpisy na Facebooku lub filmiki z TikToka zatwierdzane uniesionym w górę kciukiem. Ta reguła – niestety – odnosi się także do sztuk plastycznych. Na szczęście nie do końca to prawda. Pomimo wszystko prawdziwa sztuka ma szansę obronić się i zaistnieć w publicznym odbiorze. Potrzebuje tylko wsparcia. Swoistego wyróżnienia. Otrzymania szansy zaistnienia. I tu widzę pole działalności dla galerii sztuki, do grona których my również zaliczamy się. W takich instytucjach powinno być miejsce zarówno dla sławnych artystów, dla uznanych artystów, ale również dla debiutantów. Tę prawdę uświadomiliśmy sobie w Pile kilka lat temu tworząc Galerię Debiutów – nową galerię z wyraźnym adresem do młodych twórców. W ten sposób wyciągnęliśmy do nich rękę, zapobiegliśmy pogrążaniu się w niebycie, na który jakże często są skazani po skończeniu uczelni artystycznych, kiedy to radosny dzień otrzymania dyplomu do ręki zamienia się w pierwszy dzień udręki ze stałym pytaniem retorycznym: co dalej? Ryzyko podjęte przez naszą instytucję opłaciło się po stokroć! W ciągu trzech lat działalności Galeria Debiutów była świadkiem dziesięciu debiutów! Wszystkie były sukcesem i wydarzeniem artystycznym cieszącym się dużą popularnością i oglądalnością – bezpośrednią i medialną – mówi Edmund Wolski, dyrektor Galerii BWA PP w Pile.

Wernisaż – wyjątkowo! – W CZWARTEK, 5 października o godz. 19.00. Zapraszamy!

Edyta Kin
Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego