Ministerstwo Zdrowia o podwyżkach płac: wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom pielęgniarek

kraj Najnowsze Polityka Praca Wydarzenia Zdrowie

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu to historyczny krok w ochronie zdrowia – pisze późnym popołudniem we wtorek  22 czerwca na oficjalnej stronie Ministerstwo Zdrowia, podczas gdy pod sejmem pielęgniarki od rana manifestują, by posłowie utrzymali poprawki Senatu do projektu. Sejmowa Komisja Zdrowia żadnej z 22 poprawek nie dała pozytywnej rekomendacji. Głosowanie nad ustawą jutro, 23 czerwca.

 • Sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła senackie poprawki do Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych
 • Jutro głosowanie ustawy w Sejmie, a od lipca, po podpisaniu ustawy przez Prezydenta RP, w życie wejdą podwyżki minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia
 • Po raz pierwszy w historii pracodawca nie będzie mógł zejść z pensją dla pracowników placówek ochrony zdrowia poniżej ustalonego minimum – pisze Ministerstwo Zdrowia na oficjalnej stronie internetowej

Jak poinformował resort zdrowia na oficjalnej stronie internetowej, “stawa obejmuje osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę w podmiotach leczniczych”.

– Zgodnie z przyjętymi szacunkami, dotyczy ona blisko 500 tys. osób. Określa najniższe gwarantowane prawem wysokości wynagrodzeń zasadniczych dla medycznych i niemedycznych pracowników działalności podstawowej – czytamy w komunikacie. – Dotychczas, w najnowszej historii Polski nie było ustawy, która dawałaby pracownikom systemu ochrony zdrowia gwarancję płacy minimalnej.

Resort uwypuklił w informacji, że ustawa jest realizacją ustaleń zawartych w stanowisku Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia z 5 listopada 2021 r. Za takim stanowiskiem opowiedziały się dwie  z trzech działających w Polsce central związków zawodowych. Stanowisko poparły też organizacje reprezentujące pracodawców.

Podaje też przykładowy wzrost gwarantowanych najniższych wynagrodzeń zasadniczych:

 • lekarz specjalista II stopnia: z 6 769 zł do 8 210 zł – wzrost o 1 441 zł;
 • lekarz specjalista I stopnia: z 6 201 zł do 8 210 zł – wzrost o 2 009 zł;
 • mgr pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją: z 5 478 zł do 7 304 zł – wzrost o 1 827 zł;
 • mgr farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka,
 • psycholog bez specjalizacji: z 4 186 zł do 5 775 zł – wzrost o 1 590 zł;
 • ratownik medyczny, pielęgniarka ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 5 323 zł – wzrost o 1 550 zł;
 • opiekun medyczny, technik medyczny ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 4 870 zł – wzrost o 1 097 zł;
 • sanitariusz, salowa: z 3 049 zł do 3 680 zł – wzrost o 632 zł.

– Uchwalenie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia w zależności od grupy zawodowej gwarantuje więc podwyżki od 17 do 41 proc. Średnio najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie aż o 30 proc. – brzmi informacja resortu zdrowia.

Jak uzasadnia Ministerstwo, jeszcze przed przyjęciem ustawy przed Sejm, Ministerstwo Zdrowia “wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pielęgniarek, do grupy która dotychczas obejmowała pracowników wykonujących zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, dołączyło pielęgniarki i położne z wykształceniem średnim. Była to wyraźna realizacja postulatu tej właśnie grupy zawodowej” – podkreślił resort.

Dodajmy, że dziś od rana do momentu przegłosowania ustawy w Sejmie jutro przed budynkiem Parlamentu manifestują pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Chcą “patrzeć posłom na ręce”, przygotowały karty pracy dla każdego z parlamentarzystów i podsumują ich głosowanie.

Manifestację wspiera Naczelna Rada Lekarska oraz pracownicy niemedyczni Z OMZZ Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia.