Miś Uszatek, Reksio, Bolek i Lolek i reszta bajkowej ferajny…

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. W Muzeum Okręgowe w Pile można oglądać  wystawę pt. “Historia dobranocki”. Jej bohaterem jest “Dobranocka”, krótki film animowany dla dzieci emitowany w porze wieczornej – fenomen, który ukształtował kilka pokoleń Polaków.

Wieczorne programy dla dzieci nadawane były w pierwszym programie TVP po godzinie 19.00. Do 1993 r. program nosił nazwę „Dobranocka”, a w latach późniejszych nadawany w niedzielę, został nazwany „Wieczorynką”.

2 października 1962 r. jako pierwszą polską dobranockę wyemitowano audycję telewizyjną pt. „Jacek i Agatka”. Emisja ostatniej wieczorynki w Programie Pierwszym TVP odbyła się 30 sierpnia 2013 r. i była to brytyjska „Świnka Peppa”.

Wystawa w pilskim muzeum dedykowana jest zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom i dziadkom. Dla których zwiedzanie ekspozycji będzie sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa.

Na wystawie pokazano 15 najważniejszych polskich bajek animowanych, m.in. „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Trzy misie”.  Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Podczas zwiedzania zostaną również zaprezentowane artefakty związane z etapami powstawania bajki animacyjnej, np. ręcznie wykonane elementy dekoracji i rekwizytów, kadry filmów, scenopisy, udostępnione przez TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.

Bajkową ekspozycję można zwiedzać do 16 stycznia 2022 roku.

(Red.)/(Muzeum Okręgowe w Pile)
Fot. (pila.pl)