motoryzacja.interia.pl: Słyszysz karetkę i zjeżdżasz na lewo z pasa środkowego? Będzie 500 zł mandatu

Interwencje kraj Najnowsze Podróże Wydarzenia

Coraz więcej kierowców na polskich drogach potrafi prawidłowo ustawiać się do korytarza życia. Problem zaczyna się dopiero, gdy na drodze są trzy lub więcej pasów. Podpowiadamy, jak zachować się prawidłowo, żeby nie dostać mandatu i ułatwić pracę służbom ratunkowym.

Zasada dotycząca korytarza życia była przez wiele lat nieformalną umową dżentelmeńską pomiędzy kierowcami samochodów i pojazdów uprzywilejowanych (karetek pogotowia, wozów strażackich, radiowozów policyjnych). Przepisy przez wiele lat obligowały kierowców do ułatwiania przejazdu pojazdom uprzywilejowanym, ale w praktyce nie zawsze się to udawało.

Kierowcy często nie wiedzieli, jak się zachować podczas postoju w korku, gdy w lusterku wstecznym pojawiały się błyskające światła ostrzegawcze. Dlatego pod koniec 2019 roku te zasady zostały sformalizowane i wdrożone w życie. Ustawodawca zapisał obowiązek tworzenia korytarza życia, a do tego sprecyzował, jak powinien wyglądać.

Czytaj więcej na https://motoryzacja.interia.pl/przepisy-drogowe/news-slyszysz-karetke-i-zjezdzasz-na-lewo-z-pasa-srodkowego-bedzi,nId,6199397?fbclid=IwAR1gWRsuZDhFkMqRsaDT9lcGTojNdA-boMSSe3PR6RgEeFCswm0Zo8pBdCY#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

fot. /Przemek Swiderski/Gallo Images Poland /Getty Images