Ostatnie pożegnanie…

Kultura Najnowsze Wydarzenia

Pogrzeb Księdza Stanisława Styrny SDB, kapelana pilskiej Solidarności, Honorowego Obywatela Miasta Piła.

 Stanisław Styrna, urodził się 7 listopada 1933 roku w Przyborowie k. Brzeska (należącym wówczas do par. św. Stanisława BM w Szczepanowie). Święcenia kapłańskie w zgromadzeniu księży salezjanów przyjął w 1960 roku.

 Był m.in. wykładowcą Katolickiej Nauki Społecznej w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjanów w Lądzie, rektorem tegoż seminarium, wykładowca na KUL, dyrektorem wspólnoty zakonnej w Lądzie, inspektorem Salezjańskiej Prowincji św. Stanisława Kostki w Warszawie, dyrektorem wspólnoty zakonnej i proboszczem par. św. Rodziny w Pile, dziekanem dekanatu pilskiego.

 Posługiwał również w Szczecinie, Słupsku i Bydgoszczy. Od 2000 roku w par. św. Jana Bosko w Szczecinie. Tu w szczególny sposób zaangażował się w opiekę duszpasterską nad Odnową w Duchu Świętym.

 Pracując w Pile był nieformalnym kapelanem Solidarności, szykanowanym przez służby bezpieczeństwa PRL. W dowód uznania za zasługi dla lokalnej społeczności samorząd Piły przyznał mu w 2007 roku tytuł Honorowego Obywatela.

 Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się m.in. w Komisji KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Uczestniczył w trzech kapitułach generalnych zgromadzenia salezjanów w Rzymie.

 Ostatnia droga ks. doktora Stanisława Styrny, brata ks. bp. Jana Styrny, odbyła się we wtorek, 9 sierpnia 2022 r. w kościele św. Jana Bosko w Szczecinie. Księdza Stanisława pochowano na Cmentarzu Centralny w Szczecinie w kwaterze salezjańskiej.

Artur Łazowy