Na dwa tygodnie zaparkowali sztukę

Kultura Najnowsze Trzcianka Wydarzenia

TRZCIANKA. Za nami niemalże dwa tygodnie festiwalowych atrakcji. W dniach od 7 do 19 maja miał miejsce trzcianecki Festiwal Sztuk Ulicznych ,,Park An Art – Zaparkuj sztukę”. To było święto wszelkich dziedzin sztuki: od śpiewu, poprzez taniec, grę w szachy, kabaret, aż po teatr i performance.

Podczas festiwalu wystąpiły znane lokalnej społeczności osoby i grupy (m.in. zespół Impresja, Kabaret Kajtek, formacja Dance-On, Jasiu Wietrzycki), a także artyści z okolic (Teatr w Krzywym Zwierciadle ze Stepnicy) i z daleka (Gwyn Ashton, który przyjechał do Trzcianki prosto z Walii). Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy teatru mogli podziwiać grupę Sztukamy i ich spektakl pt. ,,Biuro Matrymonialne”, a amatorzy yogi mieli okazję zrelaksować się na świeżym powietrzu wraz z Mają i Alicją.

Festiwalowe atrakcje czekały na odbiorców o każdej porze – można było rozpocząć dzień śniadaniem i przedstawieniem z grupą WTZ Wieleń lub zakończyć go wieczornymi koncertami na trawie. Nie zapomniano także o najmłodszych, dla których przygotowano koncert ,,Piosenkowej Krowy” oraz animacje z Radą Młodzieży ,,MOST”. Jak mówią sami Organizatorzy, Trzcianka zaczyna wreszcie reagować na sztukę. Ta nietypowa forma jej prezentowania miała wywołać u przypadkowych widzów spontaniczne reakcje, zaskoczenie, uśmiech lub zażenowanie, bo w końcu odbiór sztuki bywa różny.

Festiwal ,,Park An Art ? Zaparkuj sztukę? można uznać za niezwykle udany, mimo że dla trzcianeckiej społeczności jest to nowość. Zarówno organizatorzy, jak i mieszkańcy liczą na powtórzenie sukcesu wydarzenia w przyszłym roku.

Remigiusz Wojtera

Fot. Jurek Hippmann i Remigiusz Wojtera