Na plaży pojawi się anakonda. Wyrośnie też cebula?

Najnowsze Złotów

ZŁOTÓW. Jeśli zrealizowane zostaną wszystkie zawarte w planach inwestycje, to złotowianie będą mogli mówić, że mają plażę z prawdziwego zdarzenia. Ba, nawet godną pozazdroszczenia?

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy rozpocznie się zagospodarowanie plaży przy ul. Jeziornej. Termin uzależniony jest m.in. od budowy szlaku turystycznego nad j. Zaleskim oraz od terminów naborów wniosków o środki zewnętrzne, o które miasto zamierza aplikować w związku z realizacją tego zadania.

Co zrobiono do tej pory?

W maju br. została zawarta umowa z firmą ?Usługi projektowe inż. Grażyna Chmielewska? ze Szczecina, która wykonała program funkcjonalno-użytkowy zagospodarowania plaży, za który zainkasowała nieco ponad 11 tysięcy złotych.  Opracowany program został poddany w czerwcu konsultacjom społecznym. Łącznie wpłynęły 22 uwagi ? od mieszkańców, a także od organizacji pozarządowej.

Co zatem zmieni się na plaży przy Jeziornej?

Zagospodarowanie plaży obejmuje m.in. rozbiórkę części istniejących pomostów i budowę nowych wraz z pomostami dla łodzi i żaglówek, rozbudowę placu zabaw, budowę kompleksu zjeżdżalni, w tym  98 metrowej ?anakondy? oraz 23 metrowej ?cebuli? zakończonych basenem. Obecna plaża zostanie poszerzona, stanie na niej hangar wraz ze slipem i wieża dla ratowników. Przewiduje się także wykonanie boiska do piłki plażowej oraz boiska wielofunkcyjnego wraz z widownią oraz ustawienie pływającego pomostu. Nie zabraknie budynku dla gastronomii i 3 miejsc przeznaczonych do grillowania. Powstaną też: punkt wody pitnej, miejsce postojowe dla rowerów oraz punkt letniego lodowiska o powierzchni 135 m?. Zaplanowano również wykonanie zejścia do plaży dla osób niepełnosprawnych.

Koszt zagospodarowania plaży został oszacowany na blisko 5 mln złotych.  Z uwagi na cenę zadanie to jest wieloetapowe, rozłożone na kilka lat.

***

Tymczasem wspomniana wcześniej budowa szlaku turystycznego przy jeziorze Zaleskim, czeka na wykonawcę. Pierwszy przetarg  został unieważniony, ponieważ jedyny oferent zaproponował zbyt wysoką cenę za wykonanie tego zadania. Ogłoszono więc drugi przetarg, który rozstrzygnięty zostanie za kilka dni.

Szlak turystyczny ma mieć 2130 metrów długości. Będzie  wykonany z kruszywa naturalnego oraz kostki betonowej. Połączy plaże miejskie przy ul. Wioślarskiej i  przy ul. Jeziornej.

(WM)

 Źródło: zlotow.pl