Nadia nadciąga!

kraj Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Groźny niż Nadia coraz bliżej Polski. Będzie niebezpiecznie!

Koniec tygodnia upłynie nam pod znakiem silnej wichury i opadów. Przemieszczający się  blisko Polski głęboki niż Nadia może spowodować duże straty. Może też zagrażać naszemu bezpieczeństwu.

Najmocniej ma wiać  w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę w ciągu dnia. Jak podaje onet.pl, na nizinach porywy wiatru mogą osiągać przejściowo aż 100 km na godz., a nad morzem  nawet 110-120 km na godz. Wichura będzie łamała drzewa, zrywała dachy i linie energetyczne oraz powodowała utrudnienia komunikacyjne.

Niż Nadia nadciągnie znad Islandii. W sobotę znajdzie się nad Norwegią, a w niedzielę w rejonie Litwy i Łotwy.

“W centrum niżu ciśnienie przejściowo może spaść poniżej 960 hPa, co jest wyjątkowo niską wartością. W tym samym czasie, na zachodzie Europy spodziewamy się ciśnienia aż o 80 hPa wyższego. Tak potężna różnica doprowadzi do powstania niebezpiecznego wiatru” – informuje onet.pl.

Najmocniej będzie wiało w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę.W sobotę możemy spodziewać się obfitych opadów śniegu przechodzących w deszcz. Jednocześnie wiatr będzie wzbierał na sile (60- 80 km na godz.) w sobotni wieczór.  Noc będzie bardzo wietrzna i niebezpieczna.
“Najmocniej powieje na Pomorzu, w porywach do 90-100 km na godz., a nad samym morzem przejściowo aż 110-120 km na godz.! Na nizinach zapowiadamy wiatr o prędkości do 60-80 km na godz. Wichurze będą też towarzyszyć liczne, zarówno przelotne, jak i ciągłe opady deszczu i śniegu, a nawet pojedyncze burze” – czytamy na onet.pl.

Wichura zacznie słabnąć dopiero w niedzielny wieczór. Od poniedziałku będzie spokojniej, ale dużo chłodniej.

(Red.)

 Fot. Pixabay