Niby – policjanci znów w akcji. 66-latka straciła sporo pieniędzy

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ.Wałeccy policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami podającymi się za policjantów. Oszuści wyłudzają i kradną pieniądze. Kilka dni temu ofiarą oszustów padła 66-letnia kobieta. Ofiar mogło być więcej, ale na szczęście nie dali wiary oszustom.

Apelujemy do mieszkańców aby nie dali się nabrać oszustom, którzy tylko czyhają na ich pieniądze. Pamiętajmy! Telefony z żądaniem pieniędzy od osób podających się za policjantów to oszustwo!

W miniony weekend 66-letnia mieszkanka gminy Wałcz otrzymała telefon z informacją o tym, że jej synowa spowodowała wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym. Potrzebne są pieniądze, aby kobieta nie została aresztowana. 66-latka nie zorientowała się, że po drugiej stronie słuchawki jest oszust podający się za policjanta. Niestety kobieta padła ofiarą oszusta przekazując mu znaczną kwotę pieniędzy. Tego dnia ofiar mogło być więcej, na szczęście nie dali się nabrać oszustom – mówi asp. Beata Budzyń z KPP w Wałczu.

Pamiętaj!

Oszuści są bezwzględni -umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność w większości przypadków starszych osób. Przestępcy wyszukują wciąż nowe metody działania.Oszust nalega, aby potencjalna ofiara przekazała mu pieniądze, udała się do banku i wypłaciła pieniądze.

Zapamiętaj!

Sprawcy oszustw metodą ?na policjanta? nigdy nie kontaktują się osobiście z ofiarami. Wykonując połączenie telefoniczne do potencjalnej ofiary wywierają na niej presję czasu. Przebiegli oszuści nie dają chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o ich tożsamości.
Zawsze po przekazaniu oszczędności kontakt się urywa, a przestępcy znikają z wyłudzonymi pieniędzmi. Zachowaj ostrożność ? jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny, policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań, nie daj się zmanipulować!

Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

ZAPAMIĘTAJ!

Prawdziwi funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu. Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta ? zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego. Ostrożność może uchronić przed utratą często oszczędności całego życia.

W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.

 (Red)/KPP Wałcz