NIE ZOSTAWIAJ DZIECKA W AUCIE. UPAŁ MOŻE JE ZABIĆ!

Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Podróże Wydarzenia Zdrowie

Przy panujących ostatnio wysokich temperaturach wystarczy zaledwie chwila, aby doprowadzić do tragedii. Nigdy nie zostawiajmy dziecka czy psa w samochodzie podczas upałów. Temperatura w rozgrzanym aucie sięga nawet 60 stopni! Kiedy zauważymy pozostawione w pojeździe dziecko bądź zwierzę – reagujmy. Natychmiast zawiadamiajmy służby ratunkowe pod numerem 112.

Przypominamy wszystkim, że panujące w ostatnich dniach wysokie temperatury mogą być bardzo niebezpieczne dla małych dzieci, osób starszych czy zwierząt. Mimo wielu apeli, informacji o tragediach wciąż zdarzają się sytuacje kiedy ktoś pozostawia dziecko lub psa w nagrzanym samochodzie…

Pamiętajmy, że w ciągu kilku minut temperatura w zaparkowanym samochodzie może osiągnąć nawet 60 stopni. Dla małego dziecka, osoby starszej czy zwierzęcia taka temperatura może być zabójcza… Pozostawienie uchylonej na kilka centymetrów szyby, czy zaparkowanie w cieniu niczego nie poprawi.

Jeżeli zobaczycie Państwo dziecko czy zwierzę zamknięte w samochodzie w upalny dzień reagujcie natychmiast. Pierwszą czynnością niech będzie telefon pod numer alarmowy 112. Zostajemy na miejscu i jeżeli widzimy, że dziecko czy zwierzę pozostawione w nagrzanym samochodzie nie może dłużej czekać na pomoc, nie bójmy się sami podejmować działań ratujących życie.

Opiekunowi, który narazi dziecko na utratę zdrowia lub życia, zgodnie z treścią artykułu 160 kodeksu karnego, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Osoba, która dopuszcza się takiego czynu w stosunku do zwierzęcia, musi liczyć się z odpowiedzialnością za znęcanie się nad zwierzęciem. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt właścicielowi zwierzęcia może grozić kara grzywny, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 3.

KPP Złotów