Nie żyje Krystyna Łybacka

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Polityka Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarła Krystyna Łybacka. Była ministrem edukacji i wieloletnia posłanka SLD. Miała 74 lata. 

Starosta Pilski Eligiusz Komarowski tak wspomina Panią Krystynę…

Krystyna Łybacka była profesjonalnym i niezwykle aktywnym politykiem, przy tym życzliwym i otwartym na problemy innych człowiekiem. Pełniąc stanowisko Starosty Pilskiego miałem ogromną przyjemność kilkakrotnie się z nią spotkać. Była już posłem w Parlamencie Europejskim. Niezwykle ciężko pracowała. Nie zapominała jednak o swoich wyborcach i nie zamknęła się w Brukseli. Reprezentowanie Polski w Unii Europejskiej traktowała jak misję, a z przynależności naszego kraju do europejskiej wspólnoty chciała zaczerpnąć jak najwięcej korzyści. Dlatego ?Unii? się intensywnie uczyła, a potem wiedzę tę przekazywała dalej, między innymi nam, samorządowcom.

Pamiętam spotkanie z samorządowcami powiatu pilskiego, które wraz z poseł zorganizowaliśmy w lutym 2017 r. w Starostwie Powiatowymw Pile. Pani Krystyna z ogromną radością przyjęła moje zaproszenie, a jej wizyta w naszych progach była bardzo pouczająca. Przekazała nam przede wszystkim wiele cennych informacji i wskazówek na temat możliwości, które mają samorządy w pozyskiwaniu unijnych funduszy. To była pouczająca lekcja, z której wielu z nas wyciągnęło na pewno dobre wnioski.

Biorąc pod uwagę fakt, że Powiat Pilski od 2015 r. – odkąd zasiadam w Zarządzie Powiatu w Pile – do tej pory pozyskał prawie 119 mln zł ze środków zewnętrznych, w tym unijnych, a ich znaczący wzrost miał miejsce w latach 2016 ? 2020, w czasie kiedy pełnię funkcję Starosty Pilskiego, śmiało mogę powiedzieć, że przysłużyła się do tego sukcesu również pani Krystyna Łybacka. Odbyliśmy wtedy również spotkanie z młodzieżą szkół średnich. Sala Młodzieżowego Domu Kultury ISKRA pękała w szwach, a Pani Krystyna nawiązała doskonały kontakt z uczniami. Ale była w końcu doświadczonym pedagogiem i długoletnim wykładowcą na Politechnice Poznańskiej.

Na koniec bardzo dla mnie osobiste wspomnienie. W maju 2017 r. uczestniczyłem w I Europejskiej Konferencji Seniorów Województwa Wielkopolskiego ?Senioriada?, która odbyła się w Wągrowcu. Głównym organizatorem przedsięwzięcia była właśnie nasza europarlamentarzystka Krystyna Łybacka. Pomoc seniorom była jej kolejną pasją. I tu nasze drogi znowu się zbiegły, ponieważ Powiat Pilski intensywnie wspierał już Ludzi III Wieku. I wtedy stała się rzecz dla mnie niezwykła. Zostałem uhonorowany tytułem ?Samorządowiec Przyjazny Seniorom?, a Krystyna Łybacka, wręczając mi zaszczytną statuetkę powiedziała: ?Jest to wyróżnienie, które pokazuje jak ważna dla Pana jest grupa seniorów. Gorąco dziękuję za Pana serce, za zrozumienie, i bardzo proszę, aby nadal był Pan tak dobry dla seniorów jak dotychczas?. Słowa te do dzisiaj mam w pamięci.

Dziękuję Pani Krystyno, za wszystko!

 (Red.)

 Fot. Eligiusz Komarowski (fb)