Niebezpieczny manewr w kamerze radiowozu

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Kamera radiowozu złotowskiej drogówki nagrała niebezpieczne wyprzedzanie kierowcy osobowego audi. Mieszkaniec Koszalina jadąc krajową “jedenastką” wyprzedzał tuż przed zakrętem, gdzie znak pionowy wyraźnie tego zabraniał. Do zdarzenia doszło w miejscowości Ptusza, w gminie Tarnówka. 43-letni kierowca audi został ukarany wysoką grzywną i punktami karnymi.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, po godzinie 18.00 na krajowej ?jedenastce? w gminie Tarnówka. Kierowca osobowego Audi A8 w miejscowości Ptusza rozpoczął manewr wyprzedzania tuż przed zakrętem, gdzie obowiązywał zakaz wyprzedzania. Zlekceważył przy tym również linię podwójnie ciągłą. Za swój skrajnie niebezpieczny manewr, 43-letni mieszkaniec Koszalina został ukarany wysoką grzywną w drodze mandatu karnego, a na jego konto kierowcy trafiły zasłużone punkty karne.

Manewr polegający na przejechaniu obok poruszającego się w tym samym kierunku pojazdu lub osoby wymaga od kierowcy odpowiednich umiejętności, wprawy, opanowania, właściwej oceny sytuacji, a przede wszystkim stosowania się do podstawowych przepisów ruchu drogowego oraz znaków poziomych i pionowych. To wszystko jest oczywiście bardzo ważne, ale najważniejsze są zdrowy rozsądek i wyobraźnia.

Wyprzedzanie zawsze stanowi ryzyko i to niezależnie od tego, jak dobrym samochodem podróżuje kierowca i jak dobra jest droga, po której jedzie. Zasady wykonywania tego manewru powinien znać każdy kierowca, a zatem skupmy się na tym, kiedy raczej nie powinno się go wykonywać.

Wyprzedzania nie należy wykonywać w sytuacji, gdy pojazd jadący z przodu porusza się z maksymalną lub nawet wyższą prędkością niż ta, jaka jest dopuszcza w danym miejscu. Jeżeli pojazdy na zwykłej drodze poza obszarem zabudowanym jadą z prędkością 90 km/h, to zupełnie nieuzasadnione jest ich wyprzedzanie. By wykonać manewr, kierowca musiałby znacznie przekroczyć prędkość, by sprawnie przejechać obok innego pojazdu, a przy takiej prędkości łatwo o błąd, który może mieć poważne konsekwencje. Oprócz tego, kierowca w takim przypadku naraża się na konsekwencje związane z naruszeniem przepisów ruchu drogowego.

Nieprawidłowe wyprzedzanie, to jedna z częstych przyczyn wypadków drogowych. Jest to manewr, który może być szczególnie niebezpieczny, ponieważ wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z ryzyka i bagatelizuje przepisy. Dlatego policjanci szczególnie uważnie przyglądają się kierowcom, którzy wyprzedzają w nieprawidłowy sposób i powodują zagrożenie na drodze.

Podkom. Maciej Forecki
KPP Złotów