Ukraina oferuje nie tylko prąd. Kijów gotowy jest podzielić się węglem z Polską

Biznes Interwencje Inwestycje kraj Na sygnale Najnowsze Polityka Ukraina Wydarzenia

Nawet 100 tys. ton węgla ukraińskiego mogłoby trafić do Polski. Ukraiński Premier przedstawił ofertę Warszawie.

Import węgla do Polski z Ukrainy został wstrzymany na początku agresji rosyjskiej na Ukrainę. Wówczas rząd Ukrainy podjął decyzję o wstrzymaniu eksportu wszelkich dóbr, mogących mieć wpływ na działania wojenne. Kopalnie na wschodzie są także na terenie intensywnych działań wojennych, więc eksploatacja surowca jest utrudniona.

Ukraiński węgiel do Polski?

Niezależnie jednak od tego Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w Kijowie usłyszał od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego propozycje importu nie tylko energii elektrycznej z ukraińskich elektrowni jądrowych, ale także węgla. Propozycje te skonkretyzował na Twitterze premier Ukrainy 10 września.

– Wspieramy naszych polskich przyjaciół. Na polecenie prezydenta Ukrainy jesteśmy gotowi na eksport węgla do Polski. We wrześniu mówimy o 100 000 ton, które są teraz niezwykle potrzebne naszym partnerom. Wczoraj omówiono wspólny plan działania z Premierem Morawieckim – napisał ukraiński premier Denys Szmyhal.

źródło/ więcej:https://energia.rp.pl/wegiel/art37030671-ukraina-oferuje-nie-tylko-prad-kijow-gotowy-jest-podzielic-sie-weglem-z-polska 

Foto: Adobe Stock