Niebezpieczny poranek na drogach. Policja apeluje o ostrożność

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

POWIAT WAŁECKI. Zmieniające się warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Opady deszczu to nie tylko śliska nawierzchnia, ale też gorsza widoczność na drodze. Dzisiaj w powiecie wałeckim doszło do groźnie wyglądających zdarzeń drogowych. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność.

Pora jesieni to czas, kiedy zmieniają się warunki atmosferyczne, a wraz z nimi pogarszają się warunki na drodze. Kapryśna pogoda, szybciej zapadający zmrok, deszcz, mgła czy zaparowane w aucie szyby znacznie utrudniają jazdę i sprzyjają niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Wtedy powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Jak zaznacza asp. Beata Budzyń z wałeckiej policji, to od nas samych zależy, czy na drodze będzie bezpiecznie. Wyprzedzanie, przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków.

-Dzisiaj chwilę po godzinie 07.00 na drodze krajowej K22, w miejscowości Szwecja w gminie Wałcz kierujący pojazdem ciężarowym wpadł w poślizg i uderzył w znajdujące się na moście bariery ochronne. Do kolejnego zdarzenia doszło o godzinie 07.00 w Mirosławcu na wjeździe do miasta, gdzie auto osobowe wypadło z drogi i przewróciło się na bok. Na szczęście w obu przypadkach nikomu nic się nie stało – informuje B.Budzyń.

 

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność. Kierowco pamiętaj:

– dostosuj styl jazdy do zmieniających się warunków atmosferycznych,

– dbaj o stan techniczny swojego auta, sprawne wycieraczki i światła to podstawowe wyposażenie wpływające na dobrą widoczność,

– zadbaj o właściwe ustawienie świateł

–  wyprzedzeniem sygnalizuj innym kierującym planowane manewry,

– zachowaj większą czyli bezpieczniejszą odległość od aut jadących przed Tobą,

– zwolnij, nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną śmiertelnych wypadków drogowych,

– nie zapominaj o jeździe zgodnie z przepisami ruchu drogowego i obowiązującemu oznakowaniu,

– zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa,

– nie rozmawiaj podczas kierowania autem przez telefon komórkowy, używaj zestawu głośnomówiącego,

– nigdy nie kieruj samochodem po wypiciu alkoholu to że, lepiej czujesz się następnego dnia nie znaczy, że nie masz alkoholu w organizmie,

– omiń lub zwolnij przed kałużą na jezdni gdy zauważysz idącego chodnikiem pieszego, taki „kałużowy prysznic” to żadna przyjemność,

– przejeżdżając drogą oznaczoną znakiem ostrzegawczym A-18b “Zwierzęta dzikie” zwolnij, nagłe uderzenie w przebiegającą sarnę czy dzika może skończyć się tragicznie.

Bądźmy odpowiedzialni i ostrożni!

(Red.)
Fot. KPP Wałcz