Nietrzeźwy z zakazem sądowym schował się w aucie kolegi. Przyznał: “Wczorajszy jestem”

Czarnków Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

POŁAJEWO. W ręce czarnkowskich policjantów wpadł mężczyznę, który w stanie nietrzeźwości i z zakazem sądowym kierował samochodem osobowym. Poruszając się środkiem lub lewą stroną jezdni, stwarzał zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg. Jego zachowanie wzbudziło czujność innego kierowcy, który o swoich przypuszczeniach powiadomił mundurowych. Badanie alkomatem wykazało u zatrzymanego 0,8 promila alkoholu w organizmie.

Do zdarzenia doszło 4 października br. w Połajewie. Kierowca samochodu osobowego zauważył niepokojące zachowanie innego kierowcy.

-Jadący przed nim citroen poruszał się całą szerokością jezdni. Nie trzymał się prawej strony. Jechał środkiem, a nawet lewym pasem, stwarzając zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg. Świadek zaniepokojony tą sytuacją zadzwonił na numer alarmowy 112. Sam próbował zatrzymać nieodpowiedzialnego kierowcę, lecz, ten twierdząc, że ,,jest wczorajszy” odjechał – relacjonuje asp. Karolina Górzna-Kustra z KPP w Czarnkowie.

Po kilkudziesięciu minutach policjant z czarnkowskiej ,,drogówki”, zauważył poszukiwany pojazd i mężczyznę, który próbował nim odjechać.

-Podczas sprawdzania okazało się, że jednak nie odpowiada on rysopisowi podanemu przez zgłaszającego. Mężczyzna wyjaśnił funkcjonariuszom, że tylko pomaga koledze, którego auto uległo awarii. Niestety nie potrafił wyjaśnić, gdzie jest jego znajomy, ale wskazał miejsce zaparkowania pojazdu, którym sam przyjechał. Kiedy policjanci otworzyli jego samochód natychmiast zauważyli poszukiwanego mężczyznę schowanego za przednimi fotelami. Okazał się nim 29-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Badanie alkomatem wykazało u niego 0,8 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna oświadczył, że uciekł i schował się w aucie kolegi, bo obawiał się konsekwencji prawnych. Dodatkowo policjanci ustalili, że 29-latek posiada sądowy zakaz prowadzania pojazdów obowiązujący do 2024 roku –  mówi Górzna-Kustra.

Mężczyzna wkrótce usłyszy zarzuty. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W tym przypadku, dzięki czujności, a przede wszystkim właściwej reakcji kierującego, który poinformował policjantów o tym zdarzeniu, prawdopodobnie nie doszło do tragedii.

Pamiętaj! Nietrzeźwi kierujący są dużym zagrożeniem dla Ciebie i Twoich bliskich. Dlatego, jeżeli masz podejrzenie, że jadący przed Tobą kierowca jest nietrzeźwy, natychmiast poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji. We wskazane miejsce natychmiast zostanie skierowany patrol.

(Red.)