Niezapomniany wieczór – Wieczór Liderów

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Wieczór Liderów, podsumowanie roku oraz 30-lecie samorządności w Polsce  – pod takimi hasłami upłynął piątek (28 lutego) w Wałeckim Centrum Kultury.

Na zaproszenia Burmistrza Miasta Wałcz odpowiedzieli przedstawiciele duchowieństwa, lokalnych firm, organizacji pozarządowych i wojska, przedstawiciele lokalnych instytucji świata nauki i kultury, byli burmistrzowie oraz byli i obecni radni, którzy w ciągu 30 lat przyczynili się do rozwoju miasta. W spotkaniu udział wzięli również samorządowcy z okolicznych gmin, dyrektorzy i prezesi spółek, z którymi na co dzień miasto współpracuje, a także przedstawiciele naszego miasta partnerskiego z Kyritz.

 


Spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania minionego roku oraz zaprezentowania planów na najbliższy rok, które przedstawił Burmistrz Miasta Wałcz  – Maciej Żebrowski:

Szanowni Państwo, nie jest tajemnicą szczególnie dla wszystkich samorządowców, że rok 2020 będzie rokiem niezwykle trudnym pod względem finansowym dla wszystkich miast i gmin w Polsce. Dlatego też w głównej mierze w tym roku będziemy szykować się do przyszłorocznych inwestycji i nowego rozdania środków Unii Europejskiej. Obecnie:
– projektujemy nowe rozwiązania komunikacyjne w mieście – rondo na osiedlu Dolne Miasto oraz łącznik pomiędzy ul. Wojska Polskiego a Kołobrzeską,
– planujemy poszerzenie strefy inwestycyjnej w okolicach byłej jednostki wojskowej,
– planujemy wdrożenie darmowej Komunikacji Miejskiej oraz rewitalizację Kina Tęcza, proszę mi wierzyć, to naprawdę ostatnia szansa na to, by nasze kino przetrwało.
Co na pewno uda się zrealizować:
– rozpoczęliśmy ogromy projekt kompleksowego remontu ulicy Morzyce, projektujemy również remont ulicy Chopina wraz z ścieżką rowerową, co pozwoli nam zmodernizować tę część miasta i w znacznym stopniu poprawi komfort życia jego mieszkańcom,
– rozpoczęliśmy budowę 2 nowych bloków mieszkalnych, co zasili nasze miasto w kolejne 48 mieszkań,
– ruszamy również z kolejną kampanią segregacji śmieci i czystego powietrza – ten temat, drodzy Państwo, będziemy nagłaśniać szczególnie w bieżącym roku. Jak już wspomniałem wcześniej – mamy do rozdania granty dla 72 mieszkańców na wymianę piecy i termomodernizację budynków,
– ostro ruszamy również z promocją naszej nowej marki, czyli Wał Pomorski 1945,
– wszystkie osoby, które zastanawiają się czy Festiwal Dwóch Jezior się odbędzie zapewniam, że tak, może nieco okrojony i dostosowany do mniejszego budżetu, ale nadal bogaty w liczne atrakcje,
– Wałeckie Centrum Kultury pracuje nad dużymi imprezami o zasięgu wojewódzkim – Zachodniopomorska Ofensywa Teatralna
(planowana na październik) oraz Ogólnopolski Zjazd Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (planowany na listopad) (…)

Rok 2020 przez Związek Miast Polskich został ogłoszony ROKIEM SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO. To właśnie 30 lat temu w 1990 roku Sejm przyjął pierwszą Ustawę o samorządzie gminnym. Podczas uroczystości Przewodniczący Paweł Łakomy zaprezentował wszystkich radnych i burmistrzów, którzy przez ostatnie 30 lat pełnili tę zaszczytną funkcję. Na scenie podziękowania z rąk Burmistrza i Przewodniczącego Rady odebrali obecni na sali byli burmistrzowie miasta: Władysław Polcyn, Tomasz Rzemykowski, Bogusława Towalewska oraz żona zmarłego Zdzisława Tuderka – Pani Barbara Tuderek, a także dotychczasowi przewodniczący Rady Miasta: Wanda Tarnowska, Janusz Różański, Andrzej Wiśniewski oraz Bożena Terefenko.

Wieczór Liderów to prawdziwe święto mieszkańców naszego miasta. Ludzi z wizją i pasją, którzy dokładnie wiedzą, dokąd zmierzają i jak wygląda droga do sukcesu. Podczas uroczystości nie zabrakło nagród i wyróżnień dla tych, którzy od lat wpływają na sportowy, gospodarczy i społeczny rozwój naszego miasta.

Najmłodszymi liderami Gali byli niezwykle utalentowani zawodnicy dyscyplin olimpijskich, którzy swoją postawą, a przede wszystkim uporem, zaangażowaniem i determinacją osiągają wysokie wyniki sportowe na arenach krajowych i międzynarodowych. Stypendia sportowe Burmistrza Miasta Wałcz otrzymali:

1.    Dominika Pogrzebska – Klub Sportowy KORONA
2.    Wiktoria Sarzała – Klub Sportowy KORONA
3.    Anna Góralska- Klub Sportowy KORONA
4.    Daniel Jesiotr – Klub Sportowy KORONA
5.    Maja Storczyk- Uczniowski Klub Sportowy ?Ateny?
6.    Julia Sulik- Uczniowski Klub Sportowy ?Ateny?
7.    Paulina Żydowiec- Uczniowski Klub Sportowy ?Ateny?
8.    Ewelina Lefik- Uczniowski Klub Sportowy ?Ateny?
9.    Dominika Majchrzyk- Uczniowski Klub Sportowy ?Ateny?
10.  Wiktoria Górecka- Uczniowski Klub Sportowy ?Ateny?
11.  Małgorzata Stasiak – Uczniowski Klub Sportowy ?Ateny?
12.  Kajetan Różański – Wałeckie Towarzystwo Sportowe ?Orzeł?
13.  Patryk Kowalski- Wałeckie Towarzystwo Sportowe ?Orzeł?
14.  Miłosz Polaczek- Wałeckie Towarzystwo Sportowe ?Orzeł?
15.  Kacper Łyskawa – Wałeckie Towarzystwo Sportowe ?Orzeł?
16.  Jakub Zajączkowski- Wałeckie Towarzystwo Sportowe ?Orzeł?
17.  Mateusza Trojanowski- Wałeckie Towarzystwo Sportowe ?Orzeł?
18.  Krystiana Krzyżanowska- Wałeckie Towarzystwo Sportowe ?Orzeł?
19.  Amelia Marcinkowska – Wałeckie Towarzystwo Sportowe ?Orzeł?
20.  Maja Rużanowska – Wałeckie Towarzystwo Sportowe ?Orzeł?

Wyróżnienie ?GWIAZDY NA DOBRY START? to nagroda zarówno dla startupów jak i firm, o których w ostatnim czasie w Wałczu zrobiło się naprawdę głośno ze względu na skok w rozwoju prowadzonych przedsięwzięć. Dziś już nikt nie wyobraża sobie Wałcza bez takich firm jak: BML Sp. z o.o., FIT ? AMINA Magdalena Borowiec, Ratuszowa Cafe Państwa Magdaleny i Michała Jasielskich oraz Restauracja Wałecka prowadzona przez Beatę Matuszczak.

Ale Wałcz to nie tylko prężnie rozwijające się firmy to przede wszystkim ludzie. Ich pasje, ciężka praca, a przede wszystkim lokalne zaangażowanie sprawiają, że Wałcz naprawdę może być dumny ze swoich mieszkańców. Dlatego w piątkowy wieczór wyróżnienia w postaci ?WAŁECKICH ANIOŁÓW? wręczone zostały osobom, które od lat społecznie i aktywnie działają na rzecz naszego miasta i lokalnych społeczności. Wyróżnienie otrzymali: Mieczysław Sikorski, Jadwiga Grzonkowska oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych – Wolontariat ?10 – tka? Wałcz.

Najbardziej prestiżową nagrodą przyznawaną raz do roku przez Burmistrza Miasta Wałcz jest laur ?Złotej Korony?.  Nagroda ta wręczana jest w dwóch kategoriach: gospodarczej i społecznej, a jej celem jest uhonorowanie firm, instytucji i osób w sposób szczególny zasłużonych i działających na rzecz miasta Wałcz. W tym roku za rok 2019 laur Złotej Korony w kategorii gospodarczej otrzymała firma ?GASTRONOMIK? Dariusz Zych, natomiast w kategorii Społecznej Pan Andrzej Stec.

Całość wydarzenia odbyła się przy akompaniamencie wałeckiego zespołu ?Między Nami? oraz przepięknych utworów wyśpiewanych przez Aleksandrę Olejnik.
Przepyszne soki i napoje zapewniła firma Victoria Cymes Sp. z o.o., natomiast poczęstunek przygotował nasz laureat Złotej Korony ? Firma Gastronomik.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoja obecnością i zapraszamy Państwa za rok.

Tekst i fot.: Wydział Rozwoju i Promocji Miasta w Wałczu