Niezwykła wystawa! Wyszyński – Pater Patriae

Kultura Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia
Udział w pilskim wernisażu potwierdził biskup koszalińsko –kołobrzeski JE ks. bp. Zbigniew Zieliński.

Powiat Pilski oraz Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego zapraszają na niezwykły wernisaż ogólnopolskiej wystawy „Pater Patriae. Wyszyński”, dedykowanej Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, a przygotowanej z okazji jego beatyfikacji. Wernisaż odbędzie się w czwartek 9 marca o godz. 19.00.

Prezentacja ma charakter pielgrzymujący – prezentowana jest w 12 galeriach i muzeach w kraju – m.in. w Muzeach Archidiecezjalnych w Krakowie i w Poznaniu, Muzeach Diecezjalnych w Pelplinie, Rzeszowie, w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, czy w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Zawita także do Piły, do Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.
Na wystawie prezentowane są prace 85 artystów – to zaproszeni twórcy z różnych regonów Polski: m.in. z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Zakopanego, Lublina, Przemyśla, Wrocławia, Poznania, Łodzi, Kielc, Częstochowy, Zamościa, Torunia, Bydgoszczy. Zobaczymy także prace pilskich artystów: Elżbiety Wasyłyk oraz Tadeusza Ogrodnika.
Zgromadzono 121 prac – pośród nich znalazły się zarówno formy malarskie, jaki i rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby, czy utwory multimedialne.
– Realizując tę wystawę organizatorzy i uczestnicy pragną uczcić beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zwrócić uwagę na znaczenie tego wydarzenia, przypomnieć postać Prymasa Tysiąclecia, Jego zasługi dla Kościoła i Polski w trudnym czasie reżimu komunistycznego i ateistycznej propagandy. W artystycznych wypowiedziach i plastycznych znakach zaproszeni do udziału w wystawie twórcy obrazują Jego niezłomną postawę, osobiste przymioty oraz wyznawane i szerzone ogólnoludzkie wartości. Odnoszą się także do historii jego życia i sprawowanej przez niego posługi „duchowego przywódcy narodu” trudnym czasie powojennej Polski i komunistycznego reżimu PRL-u – podkreślają twórcy ekspozycji.
Wszystkie dzieła powstały z inspiracji życiem i dziełem Prymasa Wyszyńskiego.
Kuratorami wystawy są prof. dr hab. Mirosława Rochecka i ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki.
W Pile wystawa odbywa się w ramach III Przeglądu Współczesnego Malarstwa o Motywach Religijnych.
Patronat Honorowy nad wystawą „Wyszyński – Pater Patriae” sprawują: JE ks. bp Michał Janocha – przewodniczący ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego KEP oraz JE ks. bp. Zbigniew Zieliński – Biskup Koszalińsko – Kołobrzeski, który potwierdził udział w pilskim wernisażu.
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny, będą jednak obowiązywać zaproszenia. Można je odbierać w Galerii, w godzinach pracy BWA – 8.00-15.00. Ilość miejsc ograniczona.

BWA Piła