Nowe inwestycje w północnej Wielkopolskie dzięki rządowemu wsparciu

Interwencje Inwestycje Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia Zdrowie

Przebudowana droga powiatowa Borucino-Podgaje i dofinansowanie zakupu sprzętu dla pilskiego szpitala – to tylko przykłady inwestycji w północnej Wielkopolsce, które zostały wsparte rządowymi środkami.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał dziś umowę z przedstawicielami powiatu pilskiego na dofinansowanie dla Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica w wysokości 886 tys. zł. Zakup sprzętu specjalistycznego niezbędnego do wykonywania innowacyjnych zabiegów neurochirurgicznych i chirurgiczno-onkologicznych dla Oddziału Neurochirurgicznego oraz Oddziału Chirurgicznego z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i Onkologicznej w szpitalu w Pile został dofinansowany z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Środki umożliwią zakup sprzętu do endoskopowej chirurgii kręgosłupa oraz laparoskopu z kamerą 4K.

– Dodatkowe wyposażenie szpitala zwiększy dostępność i pozwoli na realizację wykonywanych zabiegów w najnowszym trendzie rozwoju neurochirurgii i onkologii – podkreśla wojewoda Michał Zieliński.

Wojewoda wziął również udział w otwarciu przebudowanej drogi powiatowej nr 1012P relacji Borucino- Podgaje. Głównym celem inwestycji było usprawnienie transportu samochodowego na potrzeby gospodarki rolniczo-przemysłowej i komunikacji, jak również podniesienie standardów technicznych i bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Droga 1012P często wyznaczana jest jako objazd drogi krajowej nr 11. W ramach prac wykonano m.in. nową, poszerzoną nawierzchnię wraz z podbudową, przebudowano skrzyżowanie z drogą krajową nr 11 oraz niebezpieczne skrzyżowanie z przejazdem kolejowym i skrzyżowanie z drogą powiatową 1010P.

Całkowita wartość wykonanych robót wyniosła ponad 10,4 mln zł, przy czym powiat złotowski pozyskał dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości ponad 8,6 mln zł.

– Rządowy Program Inwestycji Strategicznych jest pierwszym tak kompleksowym programem wsparcia samorządów. Dzięki niemu do samorządów w całej Wielkopolsce trafiło ponad 5 mld zł, z czego 285 mln zł otrzymały samorządy na terenie powiatu złotowskiego, w tym blisko 30 mln zł pozyskał sam powiat – mówi wojewoda.

https://www.poznan.uw.gov.pl/wydarzenia-biezace/nowe-inwestycje-w-polnocnej-wielkopolskie-dzieki-rzadowemu-wsparciu