O Kryształowych Gwiazdach dla funkcjonariuszy KPP w Czarnkowie

Czarnków Najnowsze Regiony Wydarzenia

POZNAŃ/CZARNKÓW. Kryształowe Gwiazdy to wyjątkowe wyróżnienie wręczane wielkopolskim policjantom, którzy z narażeniem własnego życia, w służbie lub poza nią, ratują innych. Każdego roku przybywa dziesiątki laureatów, co świadczy o tym jak poważnie policjanci traktują słowa roty ślubowania. 28 listopada br. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnień. Do grona laureatów dołączyło kolejnych 69 policjantów i policjantek z całego województwa, w tym sierż. Emilia Wilk i sierż. Krystian Jahns z czarnkowskiej komendy. Podczas uroczystości, wyróżnionym funkcjonariuszom towarzyszył Komendant Powiatowy Policji w Czarnkowie insp. Piotr Ryżek.

?Kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat?

– Thomas Keneally, pisarz

?Kryształowa Gwiazda? to szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

Od 2004 roku Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego wyróżnia w ten sposób policjantów ? bohaterów. Przez piętnaście lat wręczono 772 ?Kryształowe Gwiazdy?. To 772 ocalone życia, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc. Ogromna liczba laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

Tegoroczna, piętnasta już, uroczysta gala wręczenia ?Kryształowych Gwiazd? odbyła się 28 listopada br. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Wśród obecnych na uroczystości nie zabrakło Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotra Mąki wraz z Zastępcami ? insp. Romanem Kusterem, insp. Rafałem Pawłowskim oraz insp. Konradem Chmielewskim.

Wielkopolskim policjantom i policjantkom, w tak ważnym dniu towarzyszyli zaproszeni goście na czele z panem Łukaszem Mikołajczykiem Wojewodą Wielkopolskim, który w swoim wystąpieniu pogratulował wyróżnionym bohaterskiej postawy i odwagi oraz podziękował za ofiarnie pełnioną służbę na rzecz mieszkańców całego województwa.

W gronie zaproszonych gości obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z wielkopolską Policją, a także przełożeni wyróżnionych policjantów.

Gratulacje i podziękowania wyróżnionym złożył także Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka oraz szef policyjnego związku zawodowego w Wielkopolsce podinsp. Andrzej Szary.

Na tegorocznej gali ?Kryształowe Gwiazdy? trafiły do rąk 69 policjantów i policjantek, w tym do sierż. EmiliWilk oraz sierż. Krystiana Jahnsa.

Wyróżnieni policjanci 11 kwietnia br. otrzymali informację, że w pobliskim lesie jeden z mieszkańców chce targnąć się na własne życie. W kilka sekund po uzyskaniu zgłoszenia mundurowi udali się we wskazane miejsce, gdzie zastali mężczyznę wiszącego na skórzanym pasku przywiązanym do gałęzi drzewa. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do udzielenia niezbędnej pomocy polegającej na podtrzymywaniu ciała mężczyzny, by zapobiec uduszeniu, jednocześnie odcinając pętlę zaciśniętą na szyi. 33-latek nie wykazywał żadnych oznak życia, był nieprzytomny. Po udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej, policjanci przywrócili czynności życiowe mężczyźnie. Na miejsce zdarzenie wezwana została załoga pogotowia ratunkowego. Na szczęście pomoc policjantów przyszła w porę.

Serdecznie gratulujemy!

Karolina Górzna-Kustra/KWP Poznań