O PROFILAKTYCE I LECZENIU RAKA PODCZAS KONFERENCJI PROMOCJI ZDROWIA

Edukacja Najnowsze Piła Wydarzenia Zdrowie

„Zdrowa kobieta, zdrowy mężczyzna, zdrowa rodzina”, pod takim hasłem 22 marca odbyła się XIX powiatowa konferencja promocji zdrowia organizowana przez Starostwo Powiatowe w Pile i Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu.


Celem spotkania były popularyzacja wiedzy oraz zwiększenie świadomości zdrowotnej na temat chorób nowotworowych. Podczas konferencji mówiono o możliwościach radioterapii w leczeniu raka piersi, zostały przestawione istotne zagadnienia dotyczące zdrowia, a przede wszystkim profilaktyki i diagnostyki chorób nowotworowych.

 

O tym jak dbać o swoje zdrowie, by zminimalizować wystąpienie nowotworu opowiadali specjaliści onkolodzy: prof. dr hab. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, lek. med. Piotr Martenka z Zakładu Radioterapii IV w Pile – Filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii, dr n. med. Janusz Wasiewicz, Ordynator Oddziału chirurgii onkologicznej Chorób Piersi Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, lek. Monika Rutkowska, Oddział Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica, dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka, Kierownik zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Wojciech Szafrański, Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile im. Stanisława Staszica.


W konferencji wzięli udział pracownicy służby zdrowia, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich.

Prelegentów spotkania przywitał wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich.
– Celem naszych konferencji organizowanych z Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu jest popularyzacja zdrowia wśród mieszkańców gmin powiatu pilskiego i całej Wielkopolski oraz profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych. Pamiętajmy, lepiej zapobiegać niż leczyć, a wczesne wykrycie nowotworu jest ogromną szansą na jego wyleczenie – powiedział.

Wicestarosta deklarował również dalsze wsparcie finansowe władz Powiatu Pilskiego dla Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile, który jest największą lecznica w północnej Wielkopolsce, obsługująca ok 500 tys. populacji.
– W ciągu minionych 6 lat tylko z budżetu powiatu przekazaliśmy dla szpitala ponad 9 mln zł, sięgaliśmy również po środki zewnętrzne. W efekcie zostały przebudowane trzy oddziały, również Oddział Chemioterapii, który współpracuje z Ośrodkiem Radioterapii w Pile, filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Szpital Specjalistyczny została wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, co ma ogromne znaczenie również przy wykrywaniu zmian nowotworowych. W tym roku czynione będą kolejne inwestycje, ponieważ ochrona zdrowia mieszkańców jest dla nas priorytetem – powiedział.

______
Wielkopolskie Centrum Onkologii jest liderem w znoszeniu barier dostępu do leczenia dla pacjentów. Tworzenie filii WCO w Wielkopolsce to element szerokiej koncepcji rozwoju regionu w obszarze ochrony zdrowia.
– Oprócz działalności leczniczej zajmujemy się także nauką i dydaktyką. Wielkopolskie Centrum Onkologii to nie tylko Poznań, ale też Piła i Kalisz, w planach mamy również Konin i Leszno – podkreślał prof. dr hab. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, rozpoczynając spotkanie.
Zakład Radioterapii IV w Pile – Filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii nieprzypadkowo umiejscowiona jest w pobliżu Szpitala Specjalistycznego imienia Stanisława Staszica w Pile. Bliska współpraca tych dwóch jednostek zapewnia pacjentom z chorobą nowotworową kompleksowe, wysoko specjalistyczne leczenie.


Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile przedstawił plany dotyczące optymalizacji opieki zdrowia nad pacjentem onkologicznym podkreślając, że pilski szpital to ważna jednostka w systemie funkcjonowania Opieki Zdrowotnej w województwie wielkopolskim, jednostka, która dzisiaj ma bardzo dobrego partnera w postaci Starostwa Powiatowego Zarządu Powiatu.
– W placówce posiadamy 434 łóżka na 23 oddziałach. W 2021 r. na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym było 20 tys. hospitalizacji, w POZ udzielono 8 tys. porad. Zatrudniamy 956 pracowników, działa 8 przyszpitalnych poradni, w tym roku zamierzamy utworzyć kolejne. Ogromne znaczenie ma otwarcie w 2021 r. przebudowanego Oddziału Chemioterapii podzielonego na część hospitalizacyjną z 26 łóżkami oraz chemii dziennej – 8 stanowisk. Znacznie poprawiło to jakość i komfort leczenia pacjentów onkologicznych – zaznaczył dyrektor Szafrański.
________
Tegoroczna edycja powiatowej konferencji „Zdrowa kobieta, zdrowy mężczyzna, zdrowa rodzina”, dedykowana była tematowi raka piersi. Dr n. med. Janusz Wasiewicz, Ordynator Oddziału chirurgii onkologicznej Chorób Piersi w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, przybliżył działanie Breast Cancer Unit.
–  Celem działania BCU jest przeprowadzenie całego procesu leczenia w jednym miejscu i zgodnie z najnowszymi standardami wiedzy. Specjalizacja takiego ośrodka oraz efekt synergii pracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów jest gwarancją zdecydowanie lepszych wyników leczenia dla pacjentek— zaznaczył.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet w Polsce. Statystycznie wśród tysiąca przebadanych pań choroba zostanie wykryta u pięciu, a śmiertelność w jej wyniku jest coraz większa.

Lek. Monika Rutkowska w swojej wypowiedzi podkreślała wagę samobadania piersi.
– Nie trzeba dużo.  Wystarczy raz w miesiącu badać regularnie swoje piersi, wcześnie wykryty nowotwór jest całkowicie wyleczalny. Należy również wykonywać regularne badania USG oraz mammografię, ale pierwszym takim podstawowym badaniem, o którym każda kobieta powinna pamiętać jest samobadanie piersi.

Niestety, późno wykryty rak piersi ma też wciąż dużą śmiertelność. Ośrodek Radioterapii w Pile przyjmuje coraz więcej pacjentek na leczenie.
– W naszym ośrodku, który stanowi filię Wielkopolskiego Centrum Onkologii w zeszłym roku mieliśmy sto pacjentek, jest to duża liczba cieszymy się, że mogliśmy pomóc nie tylko mieszkankom Piły, ale też z okolicznych miast i miasteczek, aby to leczenie przeszło łagodnie, blisko miejsca zamieszkania.  Leczenie wielodyscyplinarne jest jedynym i słusznym kierunkiem leczenia pacjenta onkologicznego. Każda kobieta po 50 roku życia raz na dwa lata powinna wykonywać mammografię. Młodsze powinny regularnie – przynajmniej raz do roku wykonać badanie USG – mówił Piotr Martenka, Kierownik Ośrodka Radioterapii w Pile.

Podczas konferencji mówiono również o nowotworach, które atakują mieszkańców Wielkopolski obu płci i ich leczeniu.
– Istnieją niezbite dowody na to, że nowotworom złośliwym można zapobiec. Ocenia się, że 80 a nawet 90% zachorowań na nowotwory złośliwe w populacjach zachodnich można przypisać czynnikom środowiskowym, rozumianym w szerokim sensie, m.in. jako nawyki żywieniowe i zachowania społeczno-kulturowe – zadaniem na dziś jest więc przekonanie Polaków do zmiany stylu życia – tylko tyle i aż tyle – podkreślała dr n. med. A. Dyzmann-Sroka Kierownik Zakładu Epidemiologii Profilaktyki Nowotworów WCO.

***
Radioterapia jest jedną z trzech najważniejszych metod leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. Ma zastosowanie prawie na każdym etapie postępu choroby, poczynając od wczesnych stadiów nowotworu, poprzez leczenie indukcyjne zastosowane przed zabiegiem chirurgicznym jako leczenie uzupełniające. W znaczącej większości zastosowań powinna być leczeniem radykalnym, co jest możliwe, gdy jest podjęta odpowiednio wcześnie. Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej (ESTRO) prognozuje, że zapotrzebowanie na radioterapię wzrośnie o 16% do 2025 roku.  W Polsce cały czas największą grupę osób leczonych radioterapią stanowią chorzy w znacznym stadium zaawansowania nowotworu, u których daje ona szanse na spowolnienie procesu rozwoju choroby, poprawia komfort życia i zmniejsza dolegliwości bólowe.

 

  • Starostwo Powiatowe w Pile