W pierwszy weekend sierpnia ogólnopolskie środowisko pożarnicze (wśród nich przedstawiciele jednej z jednostek OSP powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego) podejmie ekstremalne wyzwanie górskie. Jego celem jest wsparcie idei transplantologii szpiku kostnego i komórek macierzystych.
Inicjatywa Budzenie Śpiącego Rycerza – Trzecie wspólne wejście strażaków w mundurach bojowych Giewont 2023 jest już kolejnym tego typu wydarzeniem na szlakach tatrzańskich. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Druh Sławomir Kowalczyk z jednostki OSP KSRG w Łukowicach Brzeskich (woj. opolskie) – strażak, autor bloga „Strażak na szlaku” i człowiek wielkiego serca, który jest Dawcą Faktycznym i oddając krwiotwórcze komórki macierzyste podarował szansę na życie swojemu „bliźniakowi genetycznemu”. Ideą, która przyświeca inicjatorowi i innym strażakom w zdobywaniu polskich szczytów jest okazanie solidarności z chorymi na nowotwory krwi i promowanie dawstwa szpiku kostnego. Strażacy, którzy na co dzień uczestniczą w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w akcjach przeciwpożarowych, w ratownictwie wodnym, drogowym i w zwalczaniu zagrożeń chemicznych – tym razem znów ruszą z pomocą realizowaną w nieco odmiennej formie. Zgodnie z hasłem „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” wyniosą na własnych barkach szczytną ideę dawstwa szpiku na wysokość 1895 m n.p.m. W niedzielę 6 sierpnia wejdą w pełnym umundurowaniu bojowym na Giewont. W tym roku do akcji zgłosiło się ponad 200 osób – Druhen i Druhów z blisko 60 jednostek OSP i PSP z całej Polski, osoby im towarzyszące, które zdecydowały się podjąć wyzwanie, a także chorzy zmagający się z różnymi formami białaczki. Poprzednio zdobyli Rysy (2021 rok w składzie 23 ochotników) a rok temu w 77 druhen i druhów weszło na Świnicę.
Partnerami strategicznymi wydarzenia są Fundacja DKMS Pokonajmy Nowotwory Krwi, Państwowa Straż Pożarna oraz firmy prywatne Studio GRAFFIX-Centrum Reklamy i Poligrafii z Wrocławia, Przedsiębiorstwo Specjalistyczne SPRZĘT-POŻ Sp. z o.o. z Opola, ogólnopolska firma TRYUMF – Trofea Sportowe i Biznesowe z Stalowej Woli oraz PM Poligrafia s.c. z Wrocławia.
Celem poniesionego wysiłku strażaków jest, jak wspomniano, uświadomienie społeczeństwa, jak bardzo ważna jest dobrowolna i świadoma rejestracja w bazie Potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych i Szpiku Kostnego, prowadzonej przez Fundację DKMS. Zachęcamy do trzymania kciuków za Druhny i Druhów, towarzyszących im innych uczestników wyzwania oraz oczywiście do rejestracji w bazie Potencjalnych Dawców.
Paweł Garstka – uczestnik wydarzenia