Od czasu pandemii w naszym życiu zmieniło się wszystko, czy aby na pewno?

Chodzież Czarnków Piła Trzcianka Wałcz Złotów

Obostrzenia po części znikają. Możemy wrócić do rekreacyjnego spacerowania ale musimy nosić maski na twarzach, a dokładniej musimy zasłaniać czymś nosy i usta. Jak się czujemy z tym dodatkiem w naszym stroju codziennym? Pewnie niecodziennie, ale mimo całej pandemicznej sytuacji życie toczy się dalej.

Na bieżąco czytamy o sytuacji epidemiologicznej. Politycy z regionu starają się trzymać rękę na pulsie i karmią nas informacjami, które mają nam uświadomić jak obecnie wygląda sytuacja. Do tego wszystkiego dowiadujemy się, że ktoś coś ukradł, ktoś kogoś pobił i mimo całego kwarantannowego reżimu interesujemy się również tym, co istotne w naszym rejonie.

Zastanawiamy się nad tym, czy Missisipi zniknie z pejzażu miasta. Sytuacja została omówiona w programie Alarm w TVP1. Okazało się, że właściciel nie płacił podatków za cumowaną od lat na Gwdzie barkę. Właściciel jednak stwierdził, że wszystko miał ustalone z władzami miasta. Jednak w związku z tym, że barka jest zagrożeniem zapewnił, że ta do końca maja zniknie z rzeki. Starosta złożył doniesienie do prokuratury, prezydent miasta stwierdził, że wszystko jest jasno określone, jeśli chodzi o zacumowana barkę. Jak jest faktycznie i jak będzie, okaże się pewnie niebawem.

Czytamy o pobiciach na przystanku, czytamy o mężczyznach, którzy dręczą swoje rodziny. I choć brzmi to wszystko tragicznie nasz region nie przoduje w Polsce w kategorii najgorszych i najcięższych do przetrwania w związku z kryminalnymi występkami.

Niestety i w naszym w miarę spokojnym regionie dochodzi również do zabójstw, a przynajmniej tak wynika z wstępnych oględzin sytuacji w jednym z domostw w Czarnkowie, czy faktycznie syn zabił matkę? Ze wstępnych ustaleń wynika, że tak. Doszło do tragedii, której finał dla matki zabójcy jest na cmentarzu, dla chłopaka skończy się pewnie długą odsiadką. I choć czyta się o takich rzeczach w gazetach ogólnopolskich, czy słyszy w różnych programach, to ciężko uwierzyć, że faktycznie mają miejsce, zwłaszcza, gdy mają miejsce kilka lub kilkanaście kilometrów od nas.

Policja wciąż zatrzymuje ludzi przekraczających dozwoloną prędkość, ludzie tracą swoje prawo jazdy i pewnie wielu z nich dalej jeździ nie bacząc na nic. Wiele osób jest zatrzymywanych w aresztach śledczych w związku z tym, że przy zatrzymaniu przez policję do rutynowej kontroli zachowują się dziwnie. Policja drążąc, dopytując i przeszukując jednego i drugiego delikwenta dowiaduje się, a dokładniej ma podane jak na tacy narkotyki przy danej osobie. Choć bywa i tak, że wędkarze okazują się osobami, które sprzedają narkotyki, wędka i haczyk, przykrywka, która się ostatnio nie sprawdziła.

ZUS informuje, że w związku z panującą sytuacją pojawiają się pierwsze wpłaty na konta przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski o wsparcie w ramach panującej epidemii.

Koło Partii Zielonych apeluje, żeby ograniczyć koszenie traw na terenach zielonych miasta, a to wszystko w związku z brakiem opadów i tym, że brakuje roślin, które pozwalają na przetrwanie wielu gatunkom owadów.

W związku z panującą suszą mogliśmy też być świadkami pożarów, które niestety w sporej części zostały wywołane przez ludzi, którym brakuje jakiejkolwiek wyobraźni.

Jaśniej i bezpieczniej jest teraz w Szydłowie, dzięki działaniom władz, dokładniej koło jednego ze sklepów oraz koło cmentarza jest nowe oświetlenie, a dzięki działaniom władz Piły na niektórych osiedlach pojawiły się znaki, które pomagają w nocy dostrzec przejścia dla pieszych, czyli bezpieczeństwo nie tylko względem obecnie panującej epidemii ale też względem codziennych spraw mieszkańców regionu.

We wspomnieniach pilskiej sceny politycznej pojawiła się zmarła niedawno Krystyna Łybacka. Była ministrem edukacji i wieloletnia posłanka SLD zmarła po krótkiej i ciężkiej chorobie.

Część gmin wystąpiła o dofinansowania, które mają ułatwić uczniom i nauczycielom zdalne nauczanie. Z ostatnich wieści wynika, że do 25 mają szkoły i przedszkola nadal muszą pracować na tych zasadach, co teraz. Uczniowie ósmych klas dowiedzieli się, kiedy będą mieli testy, maturzyści również. To dobre wieści, oczekiwanie w zawieszeniu nie wpływało dobrze na psychikę młodych ludzi, teraz wiedzą na kiedy mają się przygotować.

Wiele firm robi wpłaty, które pozwalają na zakup niezbędnych środków do walki z koronawirusem: Firma ?Dach? wsparła fundację ?Bezpieczny Powiat?; SIM-ART Agencja Reklamowa z Poznania stworzyła przyłbice i przekazała je wraz z maseczkami ochronnymi policji; Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przekazał do powiatu pilskiego środki ochrony osobistej, które zostały przekazane m. in. do powiatowego szpitala; MEC PIŁA Grupa Enea sfinansowała zakup kardiomonitorów dla szpitala; Grupa Mago ? Autoryzowany Dealer samochodów marki Honda Hyundai i Opel w Pile podarowała Szpitalowi Specjalistycznemu w Pile nowy samochód osobowy; ONYX Development dołożył się do zakupu respiratorów i można byłoby tak wymieniać i wymieniać. Ludzie stanęli na wysokości zadania, wiele osób prywatnie działa, żeby pomóc. W większości gmin z regionu akcja #szyjemymaseczki przyniosła niesamowite rezultaty. Osoby pracujące w szpitalach oraz te, które pomagają zostały zaopatrzone w maski ochronne. Wiele osób w związku z COVID-19 zaangażowało się w pomoc dla seniorów, robią im zakupy i przekazują niezbędne informacje dotyczące tego jak funkcjonować w obecnym czasie. W marketach są specjalne kasy dla osób, które robią zakupy dla seniorów, ale też dla osób, które pomagają przy zakupach osobom odbywającym kwarantannę. Bezpłatna pomoc psychologiczna jest dostępna w ramach grup wsparcia ?Równoważnia?. Wszyscy pomagają jak tylko mogą. Musimy pamiętać, że stosowanie się do konkretnych obostrzeń to również pomoc.

Do tego różne służby zaczęły prowadzić wspólne akcje takie jak np. wspólne patrole na motocyklach. Policji w Ostrowie pomagają żołnierze WOT. Poza tym terytorialsi bez względu na to, w jakim rejonie potrzebna jest pomoc oddelegowują ludzi do tego, by w tych dziwnych czasach pomagali na różne sposoby, czy to przy dowożeniu niezbędnych środków ochronnych, czy też przy pomocy w dbaniu o bezpieczeństwo obywateli.


Oglądamy filmiki z miast w czasach, gdy ludzie siedzą zamknięci w domach, oglądamy zdjęcia kolejek przed dużymi i mniejszymi sklepami. Zastanawiamy się, kiedy samemu iść do sklepu, co z godzinami dla seniorów, czy zostaną zniesione, czy jednak pozostaną? Wiele osób zastanawia się też, czy ta pandemia zniknie po letnim czasie, czy na jesieni wróci ze zdwojoną siłą?

Jak widać świat się nie zatrzymał, raczej pokazał nam, żebyśmy to my się zatrzymali i zastanowili.

Co będzie dalej, jakie informacje będą nas zajmować i jak będziemy sobie radzić w maju, o tym w kolejnym wydaniu Waszych Mediów. A jeśli chcecie być na bieżąco zaglądajcie na facebook?a – Wasze Media, tam codziennie wszystkie wieści z rejonu, które pomogą być na bieżąco z tym, co ważne nie tylko w czasach pandemii ale po prostu z tym, co istotne w codziennym życiu.

Dagmara Małgorzata