Odblaski dla mieszkańców powiatu wałeckiego

Najnowsze Wałcz

WAŁCZ. Kolejni mieszkańcy powiatu wałeckiego otrzymali odblaski od policjantów z drogówki. Mundurowi, podczas działań przypominali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego jak ważne są odblaski, które mogą uratować życie ludzkie. Były odblaskowe zawieszki, opaski i odblaskowe kamizelki dla najmłodszych.

Dzięki odblaskom, kierowcy mogą zobaczyć pieszego lub rowerzystę z odległości nawet 150 metrów. Dlatego wałeccy policjanci, podczas wszystkich spotkań dotyczących bezpieczeństwa przypominają o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Podczas działań policjanci zachęcali do korzystania z elementów odblaskowych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, a szczególnie na nieoświetlonych drogach i poza obszarem zabudowanym. Po zmierzchu osoby, które posiadają elementy odblaskowe, kierowca może zauważyć już z odległości 150 metrów. Gdy pieszy lub rowerzysta nie ma odblasków, odległość ta zmniejsza się nawet 3-4 krotnie. To często nie daje szansy kierowcy na właściwą reakcję i może skończyć się tragicznie. Dlatego tak ważne są odblaski. Małe migoczące światełko, daje kierowcy znać, że drogą idzie najprawdopodobniej człowiek, co może uratować życie. Dlatego też każdemu napotkanemu pieszemu i rowerzyście mundurowi wręczali odblaski, uświadamiając przy tym o ich ważności.

 

Policjanci przypominają:

 

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

 

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 ? 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to nie ma szans na jakąkolwiek manewr gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Elementy odblaskowe w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe ubrania, spowodują, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie.

 

Kpp wałcz