“Wszystkim dziękuję za wsparcie i dedykuję wam Chopina z myślą, że niebawem ją wykonam (utwór Moja Pieszczotka – dod. red.) jeszcze piękniej niż na inauguracji roku akademickiego” – napisał 7 kwietnia, w ostatnim poście na Facebooku Tomasz Zagórski. Mistrz już nie zaśpiewa… Profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, wybitny tenor, który swoim głosem podbił serca melomanów w całym niemal świecie, a także dyrektor artystyczny i pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ?Nadnoteckie Bel Canto”- dzisiaj dołączył do Chórów Anielskich. Miał 58 lat.
Tomasz Zagórski – o czym sam poinformował 3 kwietnia na Facebooku – dwa tygodnie po przyjęciu szczepionki zaczął się bardzo źle czuć… Trafił do szpitala… Prosił o modlitwę…
“Muszę z tego wyjść”– napisał…..
O śmierci Mistrza Zagórskiego poinformował dzisiaj późnym popołudniem syn Adam.
“Tragiczny i najsmutniejszy dzisiaj dzień. 9 Maja 2021 roku Zmarł mój Kochany Tata. Dziękuję wszystkim za wsparcie w czasie jego miesięcznej walki z nagłą i ciężką chorobą”.
***
Tomasz Zagórski wystąpił w 54 rolach operowych i operetkowych, 48 premierach dzieł scenicznych i 50 wielkich partiach kantatowo-oratoryjnych. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Rok temu Prezydent RP nadał mu tytuł Profesora Sztuki.
***
Łączymy się w bólu z Rodziną i Przyjaciółmi
Redakcja Wasze Media
***
Tomasz Zagórski urodził się w 1963 roku w Poznaniu. Śpiewak operowy, tenor, wychowanek Poznańskich Słowików prof. Stefana Stuligrosza oraz absolwent Poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Uczeń prof. Stanisława Romańskiego. Laureat wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Młodych Tenorów w Conservatorio Verdi w Mediolanie (Nagroda wręczona przez Giuseppe di Stefano i Gino Becchi). Stypendysta u słynnej Birgit Nilsson w Wolfenbüttel (Niemcy).
Od 1985 do 1995 roku śpiewał we wszystkich polskich teatrach operowych, m. in. na etacie solisty ? tenora w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, od 1995 do 1997 w Operze Nova w Bydgoszczy. Zadebiutował w Strasznym dworze, a potem przez kolejnych dziesięć sezonów prezentował się poznańskiej publiczności w wielu operach granych przeważnie w językach oryginalnych. Po zakończeniu pracy na scenie poznańskiej i bydgoskiej, wyjechał do Niemiec i Szwajcarii, gdzie z tamtejszymi teatrami związał swoją karierę.
Od końca lat 90. był gościnnym solistą Hanowerskiej Staatsoper, teatrów operowych w Kilonii, Lipsku, Erfurcie, Würzburgu, Krefeld, Moenchengladbach, Frankfurcie nad Menem, Semperoper w Dreźnie, Staatstheater Braunschweig, Deustsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, w Staatstheater Kassel. Jego śpiewu słuchano także w Operze Królewskiej Sztokcholmie, Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, Teatro Sao Carlos w Lizbonie, Teatro Regio w Parmie, Teatro Massimo Bellini w Catanii, Opery w Bern, Biel, Bazylei i Lucernie, w Berlinie, Halle, Innsbrucku, Bonn, Berliner Philharmonie, Filharmonii Monachijskiej, Beethoven Saal w Stuttgarcie, Moskiewskiej Sali im. P. Czajkowskiego, Operze Narodowej w Pradze, Beethovensaal w Stuttgarcie.
Wystąpił w ponad 50-ciu partiach tenorowych, a niektóre z nich wykonał w kilku, a nawet kilkunastu inscenizacjach. Do najważniejszych artysta zalicza główne role w operach W. A. Mozarta, takich jak: Don Giovanni, Czarodziejski flet, Łaskawość Tytusa, Idomeneo, a także w operach kompozytorów polskich: Straszny dwór, Czarna maska, Zamek na Czorsztynie, francuskich: Opowieści Hoffmanna, Życie paryskie, Manon, Poławiacze pereł, Godzina hiszpańska, oraz włoskich: Turek we Włoszech, Mojżesz, Cyganeria, Gianni Schicchi, Traviata, Bal maskowy, Il prigioniero, rosyjskich: Eugeniusz Oniegin, Chowańszczyzna, Kniaź Igor, czy niemieckich: Wesołe kumoszki z Windsoru, Telemaco ? ossia L`isola di Circe, Kawaler srebrnej róży, Martha, Capriccio, Fedra, Orest, Fidelio, Wolny strzelec.
Do ulubionych gatunków muzyczno-scenicznych artysty należy również operetka, a w niej takie role jak Camille de Rossillon w Wesołej wdówce Lehara, Caramello w Nocy w Wenecji, Hrabia Rene w Hrabia Luksemburg, Hrabia Stanisław w Ptaszniku z Tyrolu, Raul de Gardefeu w Życiu paryskim, Eisenstein w Zemście nietoperza.Tomasz Zagórski występuje często na estradach filharmonicznych, u boku świetnych chórów i orkiestr, a poszczycić się może występami m.in. z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, z Monteverdi Chor Hamburg, Philharmonischer Chor Berlin, Thomanerchor Leipzig, Münchner Symphoniker, Brandenburger Symphoniker, Orchester des Brandenburger Theaters, Freiburger Barockorchester, Staatskapelle Halle, Staatskapelle Dresden, Berner Symphonieorchester, Concerto Brandenburg, w licznych oratoriach i mszach jak np. Stabat Mater Rossiniego, Dzieciństwo Chrystusa Berlioza, Requiem Verdiego, Mesjasz Händla, Missa Solemnis Beethovena, Te Deum Kodaly`a, Granner Messe Liszta, Mojżesz Brucha, Requiem i Stabat Mater Dvorzaka, Te Deum i Mszy f-moll Brucknera, Chrystus Liszta, Weihnachtsoratorium i Wielkiej Mszy h-moll Bacha, A Child of our Time Tippetta, Songfest Bernsteina, Izrael w Egipcie Händla.
Od 2009 roku Tomasz Zagórski dzieli występy krajowe i zagraniczne z pracą pedagogiczną prowadząc własną klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego ?Piękny śpiew?, a także prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego.
W 2013 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Jest autorem projektu polsko-niemieckich warsztatów wokalnych w ramach Dnia Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego ?Vocal Master Class? ? Rewal / Świnoujście ? sierpień 2014.
W 2015 roku wystąpił jako solista ? tenor wraz z Orkiestrą Münchner Symphoniker w Filharmonii Monachijskiej pod dyrekcją Kevina Edusei w galowym Koncercie Noworocznym w 9 Symfonii L. van Beethovena.
W roku 2015 odznaczony został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Brązowym Za Długoletnią Służbę.
***
Ten utwór Mistrz zadedykował wszystkim, którzy wspierali Go w chorobie.
Rok temu Tomasz Zagórski udzielił wywiadu Waszym Mediom. Znajdziesz go pod tym linkiem:
https://waszemedia.pl/?p=28727
(Red.)