Onet.pl: Premier zwołuje pilną naradę. Chodzi o bezpieczeństwo

Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Polityka Ukraina Wydarzenia

Premier Mateusz Morawiecki zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych — poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Nie zdradził jednak powodu zwołania pilnej narady. — Proszę nie publikować niepotwierdzonych informacji, będziemy mówić o nich po posiedzeniu — powiedział Müller w krótkim oświadczeniu dla mediów.

Prawdopodobnie do zwołania narady przyczyniły się ostatnie wydarzenie w Ukrainie, gdzie po zmasowanym ataku sił rosyjskich na obiekty infrastruktury energetycznej w Ukrainie sytuacja jest krytyczna. Część pocisków trafiła w zachodnią część kraju, blisko granicy z Polską.

Rosjanie zaatakowali Kowel na Wołyniu. Całe miasto, które znajduje się ok. 65 km od granicy polsko-ukraińskiej jest bez prądu. Mer miasta zaapelował do mieszkańców o pozostanie w schronach, ponieważ niebezpieczeństwo ataku jest bardzo duże.

Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych został powołany jesienią 2020 r. po rekonstrukcji rządu. Pierwotnie na czele komitetu stanął prezes PiS, wówczas wicepremier Jarosław Kaczyński, obecnie komitetem kieruje wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. W skład komitetu wchodzą też ministrowie: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych.

Do zadań Komitetu należy zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa, oraz rekomendowanie rządowi lub premierowi propozycji w tym zakresie.

Więcej informacji wkrótce.

źródło: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/premier-zwoluje-pilna-narade-chodzi-o-bezpieczenstwo/mh7245f,79cfc278

fot. Mateusz Morawiecki w Bydgoszczy, 14 listopada 2022 r. – PAP/Tytus Żmijewski