Orlen obniża ceny paliw. Olej napędowy potanieje średnio do 7,55 zł, benzyna do 6,79 zł

Biznes Inwestycje kraj Najnowsze Podróże Polityka Wydarzenia

PKN Orlen obniża ceny paliw na stacjach: olej napędowy potanieje o 34 grosze na litrze, do średniego poziomu 7,55 zł za litr, a benzyna o 20 groszy do średniego poziomu 6,79 zł/l – poinformował na Twitterze prezes Daniel Obajtek.

Obniżamy ceny na stacjach! ON o 34 gr/l, do średniego poziomu 7,55 zł, a benzynę o 20 gr/l do średniego poziomu 6,79 zł. Działamy zdecydowanie, żeby polscy kierowcy tankowali najtańsze paliwa w Europie. W Czechach litr benzyny kosztuje w przeliczeniu 7,54 zł, a na Litwie 8,81 zł” – napisał Obajtek.

Wojna wywróciła prognozy ekspertów do góry nogami

Trwająca od ponad dwóch tygodni wojna na Ukrainie wywraca do góry nogami wszystkie prognozy ekspertów dotyczące cen paliw. Takich wzrostów cen ropy naftowej na światowych rynkach nie spodziewał się nikt. W dwa tygodnie baryłka surowca zdrożała o ponad 30 proc. z 95 do 125 dolarów.

Polacy w mediach społecznościowych pokazują zdjęcia, na których widać już stawki na poziomie powyżej 7, a nawet 8 zł. Do redakcji napisał pan Krzysztof z Bolesławca, zszokowany cenami na jego lokalnej stacji. “Czekam na 9 zł” – pisze.

Zmniejszenie akcyzy na paliwa i zwolnienie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej, w ramach tarczy antyinflacyjnej nie przyniosły ulgi w postaci znaczących obniżek cen. Paliwo na chwilę było tańsze o 60-70 groszy na litrze, ale teraz możemy pomarzyć o 6 zł za litr.

Negocjacje Rosja-Ukraina. Nadzieja na deeskalacje

Czy tę szalejąca drożyznę uda się powstrzymać? Niestety nie mamy dobrych wieści.

Możliwości rządu, by zapobiec podwyżkom, skończyły się. Jak mówiła w rozmowie z money.pl profesor Adriana Łukaszewicz z Akademii Leona Koźmińskiego (ALK), “rezygnacja z dochodów podatkowych z paliw jest teoretycznie możliwa, ale w praktyce byłaby bardzo trudna”.

– Budżet państwa nie jest w dobrym stanie. Rząd jedną decyzją mógłby zrezygnować z VAT-u czy akcyzy, ale to uderzyłoby w Polaków z innej strony. Władze mają więc małe pole manewru – ocenia ekspert.

W ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce wzrosła o 1,76 zł – podaje Polska Izba Paliw Płynnych. Z danych PIPP wynika, że według stanu na 11 marca średnia cena benzyny kształtowała się na poziomie 7,04 zł/litr wobec 5,28 zł/litr 11 lutego 2022 r. Średnia cena ON wzrosła o 2,63 zł do 7,97 zł/litr. Średnia cena LPG wzrosła o 94 gr do 3,6 zł.

Ceny ropy w dół

Nowy tydzień przynosi jednak dobre wieści, które ułatwiają Orlenowi decyzję o obniżce na stacjach. W poniedziałek ceny ropy spadają na giełdach w Nowym Jorku i Londynie po tym, jak w ubiegłym tygodniu zaliczyły duże wahania cen, gdy notowania WTI dochodziły do 130 USD za baryłkę, a Brent zbliżyły się do ok. 140 USD/b. Ropa typu Brent ok. godz. 10.30 taniała o ponad 3,4 proc.

Cena ropy na rynku Nymex w USA wynosiła 104,78 dolarów za baryłkę, co oznacza spadek o ponad 4 proc. Z kolei ropa typu Brent na rynku ICE kosztowała 108,83 dolara za baryłkę, po spadku o ponad 3,4 proc.

Tanieje również gaz. Kontrakty na dostawę gazu na następny miesiąc spadły do 116,76 euro za MWh, co oznacza przecenę o 11 proc.

Inwestorzy skupiają uwagę na negocjacjach Rosja-Ukraina po tym, jak strona ukraińska wskazała, że rozmowy z Moskwą stają się “bardziej merytoryczne”, co skłania do ostrożnego optymizmu co do kroków w kierunku deeskalacji – informują maklerzy.