Oto najwyższa emerytura w Polsce. Wielu zarabia takie pieniądze w rok

Biznes kraj Najnowsze Senior

Wielu polskich emerytów musi główkować, jak związać koniec z końcem przy swoim niskim świadczeniu. Są jednak i tacy, którzy mogą pochwalić się ogromną kwotą, która co miesiąc wpływa na ich konto. Okazuje się, że najwyższa emerytura pobierana w naszym kraju jest większa nawet niż pensja premiera i prezydenta.

35 341,43 zł brutto – to kwota najwyższej emerytury wypłacanej w Polsce według ustaleń “Faktu”. Gazeta zwraca uwagę, że to więcej niż wynagrodzenie premiera – Mateusz Morawiecki dostaje bowiem 20,5 tys. zł brutto (plus dodatek stażowy), a także więcej niż zarobki prezydenta, czyli około 28,5 tys. zł brutto.

Jakie emerytury dostają seniorzy

O takiej emeryturze większość może tylko pomarzyć. Według danych GUS za marzec 2021 roku (a więc po ubiegłorocznej waloryzacji) średnia emerytura w Polsce wyniosła 2545 zł. W przypadku mężczyzn średnia wynosiła 3184 zł, a w przypadku kobiet – 2128 zł.

W tym roku po marcowej waloryzacji minimalna emerytura wynosi 1338 zł brutto, ale osoby, które nie mają odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego – 20 lat, jeśli chodzi o kobiety, i 25 lat, jeśli chodzi o mężczyzn – dostają świadczenia niższe. Rekordzista otrzymuje co miesiąc 1 grosz – w życiu przepracował jeden dzień na umowie zleceniu, a przynajmniej tyle jest w stanie wykazać.

Trzeba podkreślić, że osoba, która ma świadczenie w wysokości ponad 35 tys. zł, osiągnęła to dzięki bardzo długiemu stażowi pracy i bardzo dobrze płatnemu stanowisku.

Wielu pracujących może pozazdrościć

Dziś ponad 2 miliony Polaków, którzy zarabiają minimalną krajową, muszą pracować cały rok, żeby zarobić tyle, ile dostaje emeryt-rekordzista w miesiąc. Płaca minimalna to obecnie 3010 zł brutto, w ciągu roku daje to 36,1 tys. zł.

Z zazdrością na rekordową emeryturę będą patrzeć nawet zarabiający średnią krajową. W lutym 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku wyniosło 6220 zł.