Paliła się Gordalina

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

PIŁA. Wczoraj wybuchł pożar na Gordalinie. W  momencie pojawienia sie ognia, na pokładzie statku wycieczkowego było 12 pasażerów oraz 2 członków załogi – to na szczęście tylko scenariusz wielowątkowych ćwiczeń ratowniczych, w których uczestniczyli pilscy strażacy i policjanci.

-Podczas ćwiczeń sprawdzono umiejętności załogi statku ?Gordalina? w szybkim reagowaniu na sytuacje kryzysowe, gaszeniu pożaru oraz zabezpieczeniu pasażerów w środki ratunkowe. Wydobywający się dym wywołał panikę wśród pasażerów, którzy ratując się przed szkodliwymi gazami pożarowymi zaczęli wskakiwać do wody. Sytuacja była na tyle dramatyczna, że za burtę wyskoczyły 4 osoby, którym na pomoc ruszyli pilscy strażacy ? nurkowie. Poszkodowanych ze statku transportowano łodziami ratowniczymi na brzeg, gdzie ratownicy udzielali kwalifikowanej pomocy medycznej. Ze względu na dużą ilość osób poszkodowanych kierujący działaniami ratowniczymi zadecydował o rozstawieniu namiotu ratowniczego w którym schronienie znaleźli wszyscy poszkodowani. Równolegle z działaniami ratowniczymi strażacy przeprowadzili gaszenie płonącego statku z brzegu rzeki oraz bezpośrednio z łodzi ratowniczej. Podczas ćwiczeń drogi dojazdowe, przejazd jednostek ratowniczych i nabrzeżny teren akcji zabezpieczała Policja  – relacjonuje bryg. Zbigniew Szukajło, Ofiecer Prasowy KP PSP  w Pile.

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo ? Gaśniczej Nr 1 i 2 PSP w Pile, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne z Piły, przedstawiciele KP Policji w Pile oraz MZK Piła. Obserwatorami poczynań ratowników byli m.in. Komendant Powiatowy PSP w Pile bryg. Rafał Mrowiński, V-ce Prezydent Piły Krzysztof Szwec oraz Prezes MZK Piła Tadeusz Majewski.

Strażacy apelują do wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. Nie wyobrażamy sobie wypoczynku bez wody. PAMIĘTAJMY: woda daje nam wiele przyjemności, ale nie wolno jej lekceważyć.

(Red.)
Fot.: st. kpt. Paweł Kamiński