Pasieka Społeczna stała się faktem!

Najnowsze Piła Wydarzenia

   PIŁA. 25 lipca pszczoły zamieszkały w Pasiece Edukacyjnej i Ogrodzie Społecznym tworzonym przez Fundację Pszczoła na terenie Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile.

Na podstawie projektu zieleni przygotowanego przez Pracownia Sztuki Ogrodowej / Agnieszka Hubeny-Żukowska, mieszkańcy Piły i okolic, ale również przyjaciele wolontariusze z Poznania posadzili pierwsze krzewy i drzewa.

Zastało przygotowane i zabezpieczone pasieczysko. Płot prawie w całości został postawiony przez przyjaciół z Stowarzyszenia Jeziorki Aktywna Wieś.

W ulu, pomalowanym wcześniej przez dzieci, zamieszkały piękne pszczoły polskiej rasy Krainka linii Galicja.

Galicja to linia wyprowadzona w pasiece hodowlanej Gospodarstwa Pasiecznego ?Pasieka Szeligów?. ?Pszczoła ta bardzo dobrze sprawdza się w przydomowych pasiekach ze względu na jej łagodne zachowanie?? zapewnia hodowca na stronie internetowej.

   -Właśnie ze względu na łagodne cechy została wybrana do naszego miasta, nasza pasieka ma charakter społeczny i moim obowiązkiem jest dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy, którzy pracują i będą wypoczywali w tym ogrodzie –  mówi prezes Fundacji Pszczoła Bożena Wola.

   -Działania proklimatyczne są celem i wyróżnikiem naszego Instytutu Dobrze jest mieć takich partnerów jak Fundacja Pszczoła i projektantka ogrodów Agnieszka Hubeny-Żukowska. Cieszę się, że mamy pszczoły na UAM w Pile! – wyraża swoją radość dr Paweł Michał Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM.

Krzewy, będą stanowiły żywopłot i zabezpieczenie przed zwierzętami, których jest sporo w tym rejonie Piły ? wyjaśnia projektantka, która osobiście dołączyła do pierwszych prac ? Przede wszystkim rośliny są miododajne i pyłkodajne, są zatem doskonałym uzupełnieniem diety pszczół. Mamy tu maliny, czarne porzeczki, czy dereń jadalny. To dopiero początek, bo do projektu wybrałam prawie 70 gatunków roślin, które będziemy sukcesywnie dosadzać.

Fot. Rafał Tomczyk

Fot. Rafał Tomczyk

Bożena Wola, prezes Fundacji Pszczoła

Fot. Agnieszka Hubeny – Żukowska