Zbliża się ważna data dla każdego Polaka: 11 listopada, Dzień Niepodległości. To okazja do tego, by zamanifestować swój patriotyzm. Tymczasem być patriotą nie oznacza tylko pamiętania o ważnych datach i wydarzeniach z historii Polski czy wywieszania flagi. Nasz kraj to nie tylko historia, tradycja i kultura, ale również przyroda. Dlatego współczesny patriota to osoba, która również dba o środowisko, nie zaśmieca swojej okolicy i nie zatruwa powietrza.
Jak być ekopatriotą? To proste. Wystarczy tylko utrwalić dobre nawyki. Patriota przede wszystkim segreguje odpady. Dzięki temu mogą być one poddane recyklingowi, zamiast zalegać na składowisku. Patriota nie zaśmieca też altany śmietnikowej i nie wystawia do niej starej szafy czy zepsutej lodówki ani nie wywozi swoich odpadów do lasu, lecz korzysta z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Polak, który kocha swój kraj, nie pali odpadów w domowym piecu, bo wie, że jest to szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Substancje, które wraz z dymem unoszą się do atmosfery i które potem wdychamy, powodują ciężkie choroby układu oddechowego, mogą uszkodzić mózg, narządy wewnętrzne i powodują nowotwory. Toksyny osiadają też na warzywach i owocach, które potem zjadamy.
Ekopatriota nie marnuje jedzenia i nie wyrzuca do kosza produktów spożywczych. Wymaga to robienia przemyślanych zakupów. Przede wszystkim przed wyjściem do sklepu warto zrobić listę, żeby nie kupować produktów, które już mamy w domu. Zwracajmy uwagę na datę przydatności do spożycia. Jeżeli kupimy za dużo jedzenia, można się nim podzielić, zamiast wyrzucać do kosza. W Pile działa lodówka społeczna, do której można włożyć produkty, których nie zjemy, a których termin przydatności do spożycia kończy się za kilka dni. Warto również zwrócić uwagę na skład produktów: im mniej dodatków i ulepszaczy tym lepiej dla naszego zdrowia. Ważne jest również miejsce, w którym dana rzecz została wyprodukowana: wybierając polskie produkty, wspieramy polskich producentów.
Podczas zakupów nie ulegajmy promocjom, które mają na celu przede wszystkim to, żeby klient kupił więcej, nawet jeśli nie potrzebuje danej rzeczy. Skuszeni promocją kupujemy coś pod wpływem chwili, a w domu tego żałujemy. Będąc na zakupach sprawdzajmy również jak zapakowane są produkty: unikajmy tych wielokrotnie zapakowanych, bo opakowania i tak zaraz po powrocie do domu wylądują w koszu na odpady. I najważniejsze: na zakupy idźmy zawsze ze swoją torbą.
Patriotyzm to nie tylko wielkie słowa i czyny, patriotyzm powinien przejawiać się też w codziennych, z pozoru drobnych działaniach. Wszyscy chcemy mieszkać w pięknej okolicy, oddychać czystym powietrzem, spacerować po czystym lesie czy odpoczywać na plaży, na której nie lezą niedopałki papierosów czy opakowania po jedzeniu i napojach. Kochamy swoją ojczyznę, zadbajmy więc o to, żeby było w niej czysto.
Dorota Bonzel
ZW PRGOK Piła