Perła w koronie

Chodzież Najnowsze Wydarzenia

Burmistrz Margonina, został włodarzem roku w tegorocznym, krajowym plebiscycie Gazety Prawnej, Perły Samorządu. Janusz Piechocki uplasował się na drugim miejscu w kategorii gminy miejsko-wiejskie. Gratulujemy sukcesu i prezentujemy okolicznościową rozmowę z laureatem nagrody.

?Przywództwo indywidualne to mit. Liczy się współpraca?

Pochodzi Pan z Margonina. Proszę opowiedzieć o swoich związkach z miastem

Mieszkam w Margoninie od urodzenia, tj. od 1961r. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1976r podjąłem naukę w Technikum Geodezyjnym w Poznaniu. Studia ekonomiczne ukończyłem zaocz­nie w 2004 r. W latach 1981-1988 pracowałem jako geodeta. Od 1988 do 2010 prowadziłem dzia­łalność gospodarczą w branży motoryzacyjno-handlowej. 

Kiedy zainteresował się Pan lokalnym samorządem?

Sprawami lokalnymi interesowałem się od najmłodszych lat gdyż mój ojciec był gospoda­rzem Margonina przez ponad 20 lat, w latach 60-tych i 80-tych ub. wieku. W 2002 r zostałem rad­nym Margonina. W działalności samorządowej nie podobało mi się to, że nie liczyło się do­świadczenie, wykształcenie czy inwencja. Ważniejsza była przynależność partyjna do PSL-u. Osoby spoza partii traktowano jako wroga. 

W 2006 r zostałem radnym powiatu chodzieskiego. Te 8 lat bycia radnym skłoniło mnie wraz z przyjaciółmi do tego, aby zainicjować zmiany w naszej gminie. Aby ją odpartyjnić to należało przygotować swój własny program rozwoju gminy, przekonać do niego większość mieszkańców i wygrać wybory samorządowe. Udało się to w 2010 r. Byłem pierwszym kandydatem na burmistrza, nie tylko w naszym powiecie, który prowadził kampanię bezpośrednią, chodząc od domu do domu. Taki rodzaj kampanii oraz pamięć w wielu domach, które odwiedziłem, dokonań mego ojca w sferze rozwoju naszej gminy, przyczyniło się do tego, że pokonałem w bezpośrednich wyborach urzędującego burmistrza 50,5% do 49,55. Otrzymałem wtedy wielki kredyt zaufania od swoich mieszkańców. Kolejne lata pracy na stanowisku burmistrza poszerzały krąg moich zwolenników i tak kolejne wybory w 2014r wygrałem 61% do 39% a ostanie w 2018 71,05% do 28,95%, przy 70% frekwencji.

Z jakimi planami wystartował Pan na stanowisko burmistrza?

Postawiłem przed sobą dwa cele strategiczne. Pierwszy to odpartyjnienie lokalnego samorządu. Cel ten został zrealizowany, bowiem dziś z dumą mogę powiedzieć, że nikt z szerokiej kadry kierowniczej nie należy do żadnej partii. Odpartyjnienie pozwala nam na skupienie się na problemach lokalnej społeczności a nie na partyjnych priorytetach. Drugim celem było oddłużenie gminy. Zostając burmistrzem zastałem dług gminy na poziomie 40% budżetu wynoszącego 24 mln. Dzisiaj budżet wynosi 40 mln a zadłużenie jest na poziomie 8%. I to przy prowadzeniu ważnych inwestycji lokalnych. 

A jakie inne cele udaje się realizować?

Cele strategiczne stworzyły podstawę do realizacji innych zadań. Wspólnie z moim Komitetem Wyborczym, postawiliśmy na zrównoważony rozwój gminy. W ramach tego rozwoju rozwijaliśmy szeroko rozumiane bezpieczeństwo. W ostatnich latach wybudowaliśmy ponad 25 km dróg asfaltowych lub pokrytych kostką brukową. Do tego ponad 20 km ścieżek rowerowych. Wymieniliśmy wszystkie wozy strażackie naszym druhom z OSP. Dzisiaj najstarszy samochód lekki ma 6 lat ciężki 2 lat a 10 letni średni wymieniamy obecnie na nowy. Postawiliśmy na oświatę i kulturę. W I etapie zainwestowaliśmy w poprawę infrastruktury. Wybudowaliśmy 3 biblioteki i rozbudowaliśmy przedszkole. Poszerzyliśmy ofertę kulturalną poprzez organizację cyklicznych koncertów plenerowych jak Wiatrakalia czy Interfolk. Przyszła też kolej na sport i rekreację. Powstało 8 nowych boisk – 3 pełnowymiarowe orliki i 5 boisk wielofunkcyjnych. Na plaży powstał największy w Wielkopolsce i jeden z większych w kraju kompleks zjeżdżalni wodnych. Wyrazem poparcia dla zrównoważonego rozwoju jest masowy udział mieszkańców naszej gminy w wyborach powszechnych. Odnotowaliśmy największą frekwencję wyborczą w ostatnich wyborach prezydenckich w byłym woj. pilskim, wynoszącą 73%. 

Ma Pan wizję Margonina 2050?

Wizja wyznacza kierunek, który wykracza poza długość jednej kadencji. Cele strategiczne oraz systematyczne inwestowanie w infrastrukturę techniczną gminy pozwala na rozpoczęcie zmian jakościowych w różnych sferach życia. Jednym z priorytetów przemian jakościowych jest podniesienie jakości kształcenia w gminnych placówkach oświatowych. Mam tu na myśli nie tylko wyniki egzaminów zewnętrznych, bowiem jakość jest pojęciem szerszym. Nasze działania są ukierunkowane na wszechstronny rozwój młodzieży, aby zniwelować różnice w stosunku do dużych ośrodków miejskich. Stąd rozwijamy nie tylko szkolną bazę ale stawiamy również na rozwój kulturowy, sportowy i naukowy. W ramach tego rozwoju jako gmina podpisaliśmy umowy partnerskie z gminą Arosio z Lombardii w 2018 r. (Włochy) oraz gminą Petrovice z Czech (od 2015 r.). Szkoła Podstawowa w Margoninie realizuje już trzeci projekt wymiany międzynarodowej Erasmus. Tym razem ze szkołami w Słowacji i z Włoch. Od 2019 r. Margonin został zakwalifikowany do pilotażu dwóch programów Ośrodka Rozwoju Edukacji – System wsparcia, doskonalenia i rozwoju gminnej oświaty oraz Samorządowe Grupy Wymiany Doświadczeń. Efekty działań wspierających będą podstawą zbudowania gminnej strategii oświatowej. Otwarcie szkół na współpracę i wymianę kulturową jest dla nas niezwykle ważne. Młodzież i nauczyciele wychodzą poza tradycyjne szkolne mury, uczą się tolerancji, doskonalą kompetencje językowe, nabierają pewności siebie, co w efekcie ułatwia dalszy rozwój młodego Europejczyka.

A jakie są najpilniejsze sprawy do rozwiązania w mieście?

Do najpilniejszych zadań obecnie jest zakończenie budowy ronda na Pl. Suwalskiego. Inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców przez wiele lat a o którą się starałem przez lat 8. Tutaj chciałbym podziękować wszystkim radnym wojewódzkim za jednogłośne poparcie tego zadania przy plano­waniu tegorocznego budżetu. Gmina Margonin współfinansuje budowę ronda kwotą 2 mln zł. W tym roku jeszcze mieszkańcy Dębińca doczekają się nowej 800 m drogi asfaltowej. Trwa także budowa chodnika na ul. Leśnej. 

Do pilnych zadań w najbliższej przyszłości należy modernizacja ujęcia wody i oczyszczalni ścieków. Są to jednak zadania bardzo kosztowne, koszt ich to ponad 10 mln. Mamy gotowe projekty, czynimy starania o pozyskanie środków zewnętrznych, bez których nie jest możliwe rozpoczęcie tych prac.

Czym interesuje się Pan poza pracą zawodową?

Poza pracą zawodową najczęściej wolny czas spędzam w gronie swojej rodziny, wspaniałej i wyrozumiałej żony oraz dwóch córek i syna. Lubię czynnie wypoczywać. Jeżdżę rowerem 50-100 km tygodniowo, biegam. Trzy lata temu ukończyłem Półmaraton Poznański i Bieg Lwa w Tarnowie Podgórnym na dystansie 21 km. Trzykrotnie na WOŚP licytowano półmaraton z burmistrzem. Czas na rower czy bieganie mam zazwyczaj tylko w weekendy. Wyjeżdżając w delegacje zawsze zabieram buty i strój do biegania. Biegałem w Warszawie dookoła lotniska, w Krakowie biegnąc po Starym Mieście spotkałem Artura Andrusa. Biegałem wzdłuż Wisły w Toruniu, czy w Gdyni i innych mniejszych miejscowościach, zazwyczaj były to dystanse ok. 10 km. Lubię także spacery po lesie, szczególnie w sezonie grzybowym. 

Zaskoczyło Pana wyróżnienie Gazety Prawnej?

Już w 2019 r. gmina Margonin zdobyła wyróżnienie w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Zdobycie w 2020 r. II miejsca w kategorii najlepszy włodarz, było potwierdzeniem słuszności koncepcji rozwoju gminy. Oczywiście tytuł napawa dumą, ale jest to przede wszystkim nagroda za pracę zespołową moich współpracowników, radnych z mojego komitetu wyborczego. Przywództwo indywidualne w dzisiejszym, złożonym świecie to mit. Nagrodę traktuję jako docenienie pracy zespołowej i docenienie gospodarowania posiadanymi zasobami ludzkimi, finansowymi.

Ma Pan inne wyróżnienia związane z działalnością samorządową?

Perły Samorządu doceniają pozazawodowe zaangażowanie włodarzy. Traktuję jako wyróżnienie także wybór na kolejną kadencję do władz Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, reprezentowanie Związku Gmin Wiejskich na konferencji poświęconej zielonej energii w Brukseli. Miejscem pracy współczesnego burmistrza powoli staje się nie tylko gmina ale również region, kraj. Wynika to z powiązań gospodarczych, kulturowych, które zdecydowanie wykraczają poza granice administracyjne. 

Co chciałby Pan dziś przekazać mieszkańcom Margonina?

Przede wszystkim podziękowanie za wsparcie i zaangażowanie w działania inicjowane przez władze samorządowe. Jako wspólnota gminna możemy być dumni z tego, że urzeczywistniamy część z 17 celów zrównoważonego rozwoju zawartych w programie Agenda 2030, przyjętych przez wszystkie kraje zrzeszone w ONZ w 2015 r. Rozwoju, który ma poprawić jakość życia wszystkich mieszkańców Ziemi. Przykłady? Jednym z priorytetowych celów Agendy jest prawo do sprawiedliwej i wysokiej jakości edukacji, stąd nasza troska o rozwój gminnej edukacji. Innym to ochrona i zarządzanie zasobami naturalnymi, stąd rozwój energetyki wiatrowej na terenie naszej gminy.

Edytor