Pętla taktyczna zdana na piątkę!

Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia
104 rekrutów zdało egzamin pętli taktycznej, który kończy szkolenie podstawowe. Tym razem kandydaci walczyli 16 dni w Dolaszewie – tam stacjonuje 122. batalion lekkiej piechoty.
Egzamin z pętli taktycznej to moment, do którego rekruci przygotowują się przez całe szkolenie podstawowe. Od jego wyniku zależy, czy kandydat stanie się żołnierzem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i czy złoży uroczystą przysięgę wojskową. Egzamin rozpoczął się o poranku alarmem. Dla żołnierzy był to sygnał do wymarszu. Od tej chwili żołnierze podlegają nieustannej ocenie. Muszą szybko spakować się i zameldować gotowość do wymarszu do wskazanego miejsca, gdzie otrzymają zadania. Tego egzaminu nie da się zdać w pojedynkę. Liczy się
umiejętność działania w drużynie.
Obserwowałem kandydatów przez całe szkolenie. Widziałem w nich ogromny zapał. Szkolenie podstawowe wiąże się z wielkim wysiłkiem fizycznym, ale również z wytrwałością psychiczną. Przygotowaliśmy dla rekrutów kilkanaście zagadnień, które miały na celu sprawdzenie nabytych przez nich umiejętności. Program jest dość napięty i trzeba przyswoić sporo wiedzy. Sprawdzamy rekrutów m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, przekazywania sobie sygnałów, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy pierwszej pomocy na polu walki – tłumaczy ppłk Maciej BETKA – dowódca 122 blp w Dolaszewie.
Kandydaci sami, w swoich sekcjach muszą dotrzeć do wskazanych miejsc, jednak podczas realizowania zadań, towarzyszą im Duchy- instruktorzy, którzy czuwają nad bezpieczeństwem i poprawnością wykonania zadań.
Podczas egzaminu żołnierze muszą zmierzyć się z takimi zadaniami jak: ładowanie magazynka na czas, pokonywanie terenu różnymi sposobami, czy, ewakuacja i udzielanie pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki. Sprawdzian obejmuje także pracę na mapie, wykonywanie okopu, taktykę i dostarczanie
amunicji na czas czy strzelanie.
W najbliższą sobotę, 29.października o godzinie 13:00, kandydaci złożą uroczystą przysięgę na Placu Staszica w Pile.
por. Anna JASIŃSKA- PAWLIKOWSKA
foto: 12. WBOT
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej