Pięć tysięcy misiów od Rzecznika rusza na pomoc dzieciom

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Skrzywdzone, ranne, przerażone czy wstrząśnięte obejrzanym na własne oczy strasznym wydarzeniem – dzieci będące ofiarami lub świadkami przestępstw szczególnie mocno potrzebują wsparcia. Od dziś w tak traumatycznych chwilach dzieciom będzie pomagać 5000 pluszowych misiów policjantów, które Rzecznik Praw Dziecka przekazał Policji.

Policjanci często przyjeżdżają jako pierwsi na miejsce wypadku drogowego czy przestępstwa. Gdy stan dziecka, które w tym zdarzeniu uczestniczyło, nie będzie wymagał bezpośredniej interwencji lekarzy, funkcjonariusze będą mogli z pomocą małych pluszowych asystentów łatwiej nawiązać kontakt z dzieckiem.

– Pluszowa maskotka pomaga odciągnąć uwagę najmłodszych od dramatycznych okoliczności i koszmarnych widoków. W takich sytuacjach niezwykle ważny jest odpowiedni przedmiot, który budzi w dziecku pozytywne skojarzenia. Przyda się oczywiście także potem, podczas pobytu w szpitalu czy po powrocie do domu. I to nie tylko do przytulania. Misie na koszulkach mają bowiem umieszczony numer Dziecięcego Telefonu Zaufania 800 12 12 12 – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podczas przekazania w warszawskim komisariacie 5000 maskotek na ręce wiceszefa Policji.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Roman Kuster powiedział, że w swojej codziennej służbie policjanci podejmują wiele interwencji, w których uczestniczą najmłodsi. Dzieci są ofiarami zdarzeń drogowych, aktów przemocy, ale także świadkami sytuacji, które pozostawiają w ich psychice uraz i głęboką traumę. Pluszowy miś, którego policjant wręczy dziecku na miejscu interwencji, z pewnością pozwoli się dziecku wyciszyć i ułatwi rozmowę z nim w trudnych okolicznościach.

Przekazanie maskotek jest wynikiem podpisanego przez Rzecznika Praw Dziecka i Komendanta Głównego Policji porozumienia o współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci. Wcześniej Rzecznik przekazał też do komend Policji w całym kraju plakaty z Dziecięcym Telefonem Zaufania 800 12 12 12.

Problemy psychologiczne po przeżyciu traumatycznego wydarzenia mogą również pojawiać się z dużym opóźnieniem. Dlatego mali pomocnicy policjantów są ubrani w koszulkę, na której jest umieszczony numer darmowego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

Pod tym numerem dzieci i młodzież, a także ich rodzice czy opiekunowie mogą przez całą dobę, siedem dni w tygodniu uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne. Dyżurujący tam specjaliści posiadają najwyższe kwalifikacje, kierunkowe wyższe wykształcenie i bogate doświadczenie zawodowe.

Biuro Rzecznika Praw Dziecka