Pijany spowodował kolizję i odjechał

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZAKRZEWO. Do policyjnego aresztu trafił 35-latek, który kierując osobowym volkswagenem zjechał na przeciwległy pas ruchu, doprowadził do zderzenia bocznego z samochodem marki Ford i odjechał z miejsca kolizji. Obywatel Niemiec miał blisko promil alkoholu w organizmie.

Do zdarzenia doszło 11 października przed południem na terenie gminy Zakrzewo.

Sprawą zajęli się policjanci ze złotowskiej jednostki.

W rozmowie ze zgłaszającą funkcjonariusze ustalili, że kierujący osobowym volkswagenem zjechał na przeciwległy pas ruchu w wyniku czego doprowadził do zderzenia bocznego z jej osobowym fordem po czym odjechał ? mówi podkom. Maciej Forecki z KPP w Złotowie.

Policjanci rozpoczęli  poszukiwania podejrzanego kierowcy. Gdy patrolowali pobliską miejscowość na jednej z ulic zauważyli leżącą oponę.

Kierujący volkswagen pomimo utraty ogumienia na przednim kole kontynuował ucieczkę. Mundurowi jadąc po śladach pozostawionych na asfaltowej drodze bardzo szybko dotarli do miejsca, gdzie mężczyzna próbował się ukryć. Nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się 35-letni obywatel Niemiec. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie blisko promil alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu ? informuje podkomisarz Forecki.

35-latkowi za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowy mundurowi już zatrzymali prawo jazdy.

Mężczyzna przyznał się do stawianych zarzutów i poddał się dobrowolnej karze 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów, karze grzywny wysokości 3 tysięcy złotych oraz dokonał wpłaty obligatoryjnego świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 5 tys. złotych ? dodaje Maciej Forecki.

Przypominamy!

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

(Red.)

 Fot. KPP Złotów