PIŁA FESTIVAL & ACADEMY

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Wielkie muzyczne wydarzenie: PIŁA FESTIVAL & ACADEMY odbędzie się w dniach 21 – 29 sierpnia. Zapraszamy!

Nasze wydarzenie zapisało się już jako bardzo ważne w Polsce i Europie. Chcemy zmieniać się, urzekać i zaskakiwać. Cały czas nieustannie pracujemy nad tym, aby uczestnictwo w PIŁA FESTIVAL & ACADEMY miało dla wszystkich studentów, artystów i melomanów wymiar prestiżowy. Wyjątkowi artyści i profesorowie polscy i zagraniczni młodego pokolenia stanowią o niepowtarzalności tego typu wydarzenia w Polsce.

Dyrektorem artystycznym jest wybitny polski wiolonczelista, solista, kameralista, laureat prestiżowych nagród muzycznych, oraz wykładowca na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku prof. Marcin Zdunik.

FESTIVAL – program obejmuje dzieła solowe, kameralne i z udziałem orkiestry. Usłyszymy J. S. Bacha solo w kościele na koncercie nocnym w wykonaniu gwiazdy tegorocznego festiwalu. Jonian Ilias Kadesha, bo o nim mowa, wraca po 15 latach od udziału w XIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu właśnie po raz pierwszy na Festiwal do Piły. Wspaniałe konfiguracje instrumentalne i kreacje artystyczne w tym duety, stworzą wspaniały skrzypek z Londynu Alexander Sitkovetsky wraz z wyśmienitą altowiolistką Katarzyną Budnik, czy choćby wybitny wiolonczelista Marcin Zdunik i fenomenalny Aleksander Dębicz. Będziemy również słuchać muzyki Astora Piazzolli w obchodzonym roku setnych jego urodzin w interpretacji genialnego wiolonczelisty Andrzeja Bauera. Melomani będą mieli niecodzienną okazję wziąć udział w emisji filmu niemego, do którego improwizować muzykę na żywo będzie Aleksander Dębicz. Na pewno też swoimi brawurowymi i niepowtarzalnymi interpretacjami uroczy nas zespół Polish Soloists, najlepsi polscy soliści młodego pokolenia w jednym miejscu na jednej scenie. To tylko zapowiedź w pigułce wielkich wydarzeń muzycznych w Pile.

Szczegółowy program znajdą Państwo na stronie www.pilafestival.com

W tym roku do udziału w ACADEMY prof. Marcin Zdunik zaprosił studentów skrzypiec, altówki i wiolonczeli z Polski i zagranicy.

Master Classes poprowadzą polskie i zagraniczne gwiazdy muzyki klasycznej:

  • Marcin Zdunik / wiolonczela – Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie
  • Jonian Ilias Kadesha / skrzypce – Artysta niezależny
  • Alexander Sitkovetsky / skrzypce – Royal Academy of Music London Katarzyna Budnik / altówka – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie Andrzej Bauer / wiolonczela – Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie,
  • Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Wszystkim studentom podczas konsultacji i koncertów towarzyszyć będą jedni z najlepszych polskich pianistów kameralistów Grzegorz Skrobiński i Piotr Kopczyński / Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Michał Francuz / Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Konsultacje z improwizacji jazzowej poprowadzi prof. Marcin Zdunik.
PIŁA FESTIVAL & ACADEMY zakończy się 29 sierpnia wręczeniem Grand Prix i Osobowości Muzycznych ACADEMY.

HONOROWY PATRONAT

Marszałek Województwa Wielkopolskiego MAREK WOŹNIAK

SPONSOR GŁÓWNY

EURO CONSULTING Wioletta Żybort

WYŁĄCZNY PARTNER

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Gminy Piła

Serdecznie zapraszam do kulturalnej i malowniczej Piły
Andrzej Czaja – Dyrektor PIŁA FESTIVAL & ACADEMY